Żylaki – zmora kobiet

3 sierpnia 2018

Żylaki są klasyfikowane jako jedne z najpopularniejszych schorzeń, lecz mimo tego potrafią być bardzo bolesne. Określa się tak zatory w żyłach, w wyniku jakich te rosną oraz stają się zauważalne. Co istotne, żylaki są problemem nie tylko wizualnym – zlekceważone mogą wszak generować powikłania, zaś ich wystąpienie źle rzutuje na stan psychiczny pacjenta. Najczęściej pojawiają się na łydkach i udach, chociaż mogą pojawić się także w przełyku lub odbytnicy – wtedy mowa o hemoroidach. Należy poza tym wspomnieć, że żylaki mogą być symptomem groźnych chorób. Jak zatem zwalczyć żylaki? Dlaczego się pojawiają?

Żylaki – powody

Żylaki objawiają się w szczególności u kobiet. Mogą być skutkiem ciąży oraz dużego obciążenia, a poza tym pojawiają się również w wyniku długiego stania. Dlatego narażeni są nie pacjenci pracujący w takich zawodach jak kelnerstwo, w sklepie oraz chirurdzy. Powodem powstawania żylaków może okazać się również zakładanie ciasnych rajstop oraz siedzenie. Ryzyko ich wystąpienia łatwo ograniczyć dużo spacerując oraz ćwicząc.

Termoablacja w leczeniu żylaków

W razie żylaków bardzo istotne okazuje się bezzwłoczne rozpoczęcie terapii. Nie powinniśmy działać na własną rękę – słuszniej postąpimy, udając się do sprawdzonego chirurga naczyniowego. Najpewniej wykorzysta on jedną z nowoczesnych metod – na przykład termoablację wewnątrznaczyniową, opierającą się na włożeniu do wewnątrz naczynia igły oraz pobudzeniu jej prądem lub falami akustycznymi.