Zanieczyszczenie powietrza a COVID-19

19 listopada 2020

„Jeśli chorujesz na COVID-19 i oddychasz zanieczyszczonym powietrzem, to tak, jakbyś podpalał benzynę” – Francesca Dominici, profesor biostatyki z Uniwersytetu Harvarda

Zanieczyszczenie powietrza zwiększa śmiertelność z powodu COVID-19

Wyniki badań przeprowadzonych przez duński Uniwersytet w Aarhus oraz włoski Uniwersytet w Sienie, opublikowanych w prestiżowym czasopiśmie Environmental Pollution, wskazują na wyraźną korelację między zanieczyszczeniem powietrza a wskaźnikami śmiertelności z powodu COVID-19 we Włoszech. Naukowcy zauważyli znaczące różnice w liczbie przypadków śmiertelnych w zależności od położenia geograficznego: w północnych regionach, takich jak Lombardia i Emilia-Romania, wskaźnik śmiertelności wynosi około 12%, podczas gdy na całym pozostałym terenie Włoch jest to około 4.5%. Tymczasem nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Science of the Total Environment wskazuje, że niemal 80% zgonów z powodu COVID-19 w czterech krajach – Włoszech, Hiszpanii, Francji i Niemczech – miało miejsce w regionach tych państw o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza.

Zanieczyszczone powietrze skraca Twoje życie

Choroba COVID-19 atakuje organizm ludzki poprzez drogi oddechowe i skupia się głównie na płucach. Nie powinien zatem dziwić fakt, że populacja stale narażona na oddychanie niskiej jakości powietrzem wykazywała wyższą śmiertelność. Pomimo tego, że najwyższe zanieczyszczenie powietrza związane jest zwykle z większymi, przemysłowymi miastami, każde miejsce jest nim zagrożone w różnym stopniu. Długotrwała ekspozycja na najbardziej niebezpiecznie według WHO cząsteczki zanieczyszczeń, znane jako pyły zawieszone PM2.5, skutkuje skróceniem średniej długości życia populacji. Dla przeciętnego mieszkańca Unii Europejskiej jest to około 8 miesięcy, a dla przeciętnego Polaka – ze względu na wyższe niż średnia europejska zanieczyszczenie – nawet 10 miesięcy. Według raportu WHO z 2016 roku, 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży właśnie w naszym kraju. Nawet krótkotrwałe narażenie na działanie aerozoli atmosferycznych o średnicy nie większej niż 2.5 μm zwiększa ogólną liczbę zgonów z powodu chorób układu krążenia i układu oddechowego, ponieważ pył o tak niewielkich rozmiarach przedostaje się bezpośrednio przez płuca do krwioobiegu. Nie bez znaczenia jest też ekspozycja na dwutlenek azotu, który wytwarzany jest przez pojazdy napędzane silnikami wysokoprężnymi (Diesla). Istnieje wiele przesłanek wiążących tę substancję z uszkodzeniem płuc u ludzi, a długotrwałe narażenie może być jednym z głównych czynników przyczyniających się do śmiertelności z powodu COVID-19.

TPA® odpowiedzią na problemy filtracji HEPA

Nie jesteśmy jednak w tej sytuacji bezbronni, możemy zadbać o to, żeby przestrzeń, w której przebywamy najczęściej, była wolna od zanieczyszczeń. Często otwieraj okna, otaczaj się roślinami i stosuj systemy oczyszczania powietrza. Oczyszczacze Airdog korzystają z technologii TPA® (Two-Pole Active), dzięki której możliwe jest aktywne neutralizowanie wirusów i bakterii wskutek zmiany struktury białek na ich powierzchniach. Jest to duży krok do przodu w porównaniu do tradycyjnej filtracji HEPA, zakładającej jedynie kumulowanie wirusów i bakterii na powierzchniach filtrów, które należy regularnie wymieniać. TPA® umożliwia mycie kasety filtracyjnej i używanie jej ponownie zaraz po wysuszeniu! Jest to nie tylko ekonomiczne, ale również przyjazne środowisku rozwiązanie, zgodne z ideą Zero Waste.

Airdog dopasowuje się do Twoich potrzeb

Lampy UV, ozon czy jonizatory powietrza, nie zdadzą się na nic, jeśli oczyszczacz nie będzie w stanie przetłoczyć odpowiedniej ilości powietrza w jednostce czasu. Odpowiada za to współczynnik CADR, który wskazuje bezpośrednio wydajność oczyszczania. Airdog oferuje produkty dopasowane do Twoich potrzeb. Niezależnie od tego, czy wybierzesz Airdog X3 do sypialni o powierzchni 22 m2, Airdog X5 do salonu 38 m2, czy Airdog X8 do przestrzeni biurowej o rozmiarze 90 m2, wysoki współczynnik CADR tych urządzeń umożliwi zapewnienie minimum 3.5 wymiany powietrza w przeciągu godziny w każdym z tych pomieszczeń!

Airdog w walce z każdym rodzajem zanieczyszczeń

Pomimo tych zalet, Airdog to wciąż fenomenalna skuteczność filtracji: technologia TPA® umożliwia przechwytywanie cząstek do 0.0146 μm średnicy – dla porównania, średnica ludzkiego włosa to około 60-80 μm, czyli około pięciu tysięcy razy więcej! Umożliwia to skuteczną walkę nie tylko z kurzem, zarodnikami grzybów, roztoczami, dymem tytoniowym, bakteriami i wirusami (niezależne badania potwierdzone certyfikatem wykazują, że Airdog usuwa 99.876% zawieszonego w powietrzu wirusa grypy H3N2 w ciągu godziny), ale także z pyłami zawieszonymi PM2.5, których wdychanie znacznie zwiększa śmiertelność na COVID-19.

Ciesz się zdrowiem dzięki oczyszczaczom powietrza Airdog

Co do jednego wszyscy na pewno możemy być zgodni: zdrowie jest najważniejsze. Człowiek spędza aż 87% czasu swojego życia w zamkniętych pomieszczeniach! Jeśli na co dzień oddychasz świeżym powietrzem i Twój organizm jest w dobrej kondycji, nawet COVID-19 może okazać się dla Ciebie chorobą o łagodnym nasileniu. Pomóż sobie i swoim bliskim oddychać spokojnie.

Autor: Zespół Airdog.pl

Źródło tekstu: https://airdog.pl/zanieczyszczenie-powietrza-a-covid-19/