Walcz ze stresem, depresją, nadpobudliwością – terapia tańcem i ruchem?

21 grudnia 2018

Lata 40 XX wieku. Marian Chace, właścicielka waszyngtońskiej szkoły tańca dostrzegła, iż ćwiczenia ruchowe wywierają korzystne działanie na ich uczestników. Z jej poglądem zgadzają się lekarze z miejscowej placówki psychiatrycznej, którzy następnie umożliwiają jej prowadzenie pierwszej terapii z pacjentami. Tak powstaje dance and movement therapy”, czyli w skrócie DMT. Pionierski typ terapii w mgnieniu oka staje się coraz bardziej popularny, a trzydzieści lat później jest już ona znana w wielu krajach zachodnich. W dzisiejszych czasach z dobrodziejstw tej metody mogą korzystać także pacjenci z Polski.

Psychoterapia tańcem i ruchem – zrozum swoje emocje

Terapia tańcem korzysta z tego, co w tej aktywności oddziałuje zbawiennie na psychikę człowieka. Rytm, zabawa i ekspresja ruchowa – te wszystkie procesy pod okiem doświadczonego i empatycznego terapeuty pomogą pacjentowi wyciszyć destruktywne zachowania czy procesy percepcyjne, jak również poznać swoje emocje. Pozytywne następstwa psychoterapii ruchem biorą się z tego, iż ludzkie ciało i psychika stanowią integralną całość, oddziałując na siebie nawzajem. Podczas zajęć terapii ruchem wykorzystuje się świadomość postawy, gestu i oddechu, jak również taniec spontaniczny (w tym także improwizowany).

Komu pomoże psychoterapię tańcem i ruchem?

Terapia tańcem wywiera korzystny wpływ na psychikę, pomagając w wielu trudnych stanach emocjonalnych. Korzysta się z niej w sytuacjach intensywnego napięcia lub nadpobudliwości, w kojeniu stresu i radzeniu sobie z żałobą. Terapia ruchem przynosi dobre efekty również w leczeniu zaburzeń odżywiania (takich jak anoreksja) oraz schorzeń nerwicowych i depresyjnych. Poza tym korzysta się z niej wspomagająco w terapii pacjentów z lekkimi upośledzeniami, z trudnościami ruchowymi lub pacjentów onkologicznych.