Urologia – diagnostyka i leczenie układu moczowego

11 maja 2021

Urolog w Krakowie - poszerz swoją wiedzę!

U wielu pacjentów badanie u urologa powoduje zakłopotanie. Problemy zdrowotne, jakimi zajmuje się urologia, postrzegane są jako niezwykle krępujące, co sprawia, że osoby, które odnotowały u siebie alarmujące objawy choroby, w wielu przypadkach wahają się przez wiele tygodni zanim zdecydują się na badanie u specjalisty. Takie postępowanie jednakże może skutkować daleko idącymi następstwami dla układu moczowego.

Jakie symptomy są przesłanką do wizyty u urologa?

Zadaniem urologii jest identyfikacja oraz leczenie identyfikacją oraz leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu odpowiadają m.in. za wydalanie z ustroju zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako produkt uboczny rozpadu białek, czy produkcję i degradację hormonów. Na niewydolność układu moczowego może wskazywać wiele rozmaitych symptomów, które często są ignorowane przez chorych z nadzieją, iż same ustąpią. Na które w związku z tym symptomy powinno się zwrócić specjalną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym zapisaniem się na badanie urologiczne? Są to zwłaszcza wszystkie zmiany dotyczące moczu, czyli pojawienie się w nim ropy lub krwi, jego ciemniejsze zabarwienie bądź spienienie, ale również przerywany strumień moczu, pieczenie albo ból przy jego wydalaniu, nietrzymanie moczu lub wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre objawy bywają również mniej ewidentne, np. obrzęk stóp, ból podbrzusza lub pleców i nadciśnienie tętnicze. Urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, w związku z tym panowie powinni umówić się do niego jeżeli mają problemy z podtrzymaniem erekcji, ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy widoczna jest krew w spermie) czy kiedy dostrzegą zmiany na jądrach albo prąciu. Wypada też zaakcentować, że panowie po ukończeniu czterdziestu lat powinni regularnie umawiać się na kontrolne badanie prostaty.

W jakim celu pacjenci umawiają się do poradni urologa?

Pacjenci na ogół zgłaszają się do gabinetu lekarza urologii w celu przeprowadzenia cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na rozpoznanie nowotworu tego organu), konsultacji odnośnie wazektomii, jak również leczenia wodniaka jądra, stulejki lub torbieli nerek. Lekarze urolodzy każdego dnia przeprowadzają też sporo złożonych zabiegów, takich jak przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego, plastyka miedniczek nerkowych i laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego.

Nasza siedziba:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]