Technologie w leczeniu kanałowym

23 listopada 2018

Leczenie kanałowe dla większości czytelników nie jest miłym tematem. Obecnie natomiast, stosując innowacyjne sprzęty i – w szczególności – skuteczne leki przeciwbólowe, lekarze są w stanie zagwarantować nam, że zabiegi będą w 100% komfortowe. Leczenie kanałowe jest niezbędne za każdym razem, kiedy pojawi się stan zapalny miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu supercienkich sprzętów, przez co lekarz może dotrzeć do najgłębiej położonych tkanek uzębienia. Dobrze jednak wiedzieć, że w leczeniu kanałowym korzysta się też z innych, nierzadko naprawdę zaawansowanych technicznie sprzętów. Jakich?

Jakimi narzędziami przeprowadza się leczenie kanałowe?

Obok narzędzi manualnych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym bardzo istotne są mikroskopy operacyjne, bo obraz z wnętrza zęba przesyłają do ekranu przed oczami lekarza, minimalizując niemal do zera ryzyko różnego rodzaju pomyłek. W leczeniu kanałowym kluczowe będzie również sprawdzenie długości kanałów. Osiągnięcie sporej dokładności ułatwiają specjalistyczne urządzenia cyfrowe – endometry. Oprócz tego lekarze stosują też specjalne narzędzia, które umożliwiają automatyczne opracowanie kanałów, a dzięki temu – znaczne skrócenie zabiegu oraz poprawienie komfortu leczonego.

Leczenie kanałowe a NFZ

Decydując się na leczenie kanałowe warto wiedzieć, że nie we wszystkich sytuacjach jest ono fundowane przez NFZ. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest pacjentom poniżej 18 lat. Pozostali nie są zobowiązani, by płacić za leczenie kanałowe zębów przednich – siekaczy i kłów. Leczenie kanałowe zębów trzonowych jest zaś pełnopłatne. Jeśli jest ono potrzebne, warto udać się do stomatologa dysponującego nowoczesnymi narzędziami i zawczasu dowiedzieć się, co o jego usługach dotychczasowi pacjenci piszą w sieci.