Jak przebiega biopsja prostaty?

23 lutego 2021

Szczegółowe wiadomości w temacie biopsji gruczołu krokowego. Przekonaj się!

Prostata, inaczej gruczoł sterczowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem formy i wielkości do kasztana jadalnego. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada głównie za produkowanie płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Problemy z prostatą pojawiają się u wielu panów wraz z wiekiem, w związku z tym tak kluczowe jest jej regularne badanie. Pomaga to ujawnić zapalenie czy też przerost tego gruczołu, a także wcześnie wykryć niebezpieczne zmiany nowotworowe. Należy podkreślić, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, więc nie można lekceważyć ryzyka jego prawdopodobnego powstania.

Alarmujące symptomy – kiedy udać się do urologa?

Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia powinni regularnie odwiedzać gabinet urologiczny, szczególnie jeżeli spostrzegli niepokojące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo kłopoty w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, trudności z erekcją oraz wytryskiem, wzrost częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, ale także nieregularny strumień czy krew w moczu. W przypadku gdy po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby domniemywać możliwość rozwoju raka, lekarz zaleci badanie PSA, które polega na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi świadczy o dużym niebezpieczeństwie rozwoju raka. Żeby jednakże mieć bezsprzeczną pewność, potrzebne jest wykonanie biopsji prostaty.

Biopsja prostaty – co wypada o niej wiedzieć?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która dzięki wykorzystaniu symultanicznie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, pozwala na pobranie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie podczas zabiegu używa się wyłącznie obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem trwającym z reguły około 30 minut. Ponadto pacjent pozostaje również po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, zatem cała procedura zamyka się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, więc pomimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona w zasadzie bezbolesna. W następnej kolejności patomorfolog sprawdza uzyskane wycinki gruczołu i bada czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. wszczepione zastawki serca, uczulenie na niektóre leki czy mała krzepliwość krwi. W związku z tym przed decyzją o zabiegu należy jak najdokładniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszelakie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Nasza siedziba:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]