Domowe sposoby, jak chronić się przed przeziębieniem

11 października 2020

Jesienno-zimowe wahania temperatur źle oddziałują na naszą odporność. Na ogół męczy nas kaszel, ból gardła i nieżyt nosa. Żeby się im nie dać tak łatwo, warto wypróbować tradycyjne sposoby, które pozwalają oddalić widmo choroby. Poznajmy kilka z nich.

Podwyższenie temperatury ciała

Wirusy atakują nasz ustrój zwykle wtedy, gdy temperatura ciała obniża się o 2-3 stopnie. Dlatego powinniśmy rozgrzewać organizm za pomocą gorącego prysznica bądź napoju. Do herbaty można dodać sok z pomarańczy albo cytryny, które zawierają dużą dawkę witaminy C. Wyśmienitym dodatkiem jest także bogaty w przeciwzapalne substancje imbir oraz szczypta cynamonu. By dodać napojom nieco słodyczy warto sięgnąć po sok malinowy. Jeżeli zdecydujemy się na gorącą kąpiel, nasyćmy ją kilkoma kroplami olejku eterycznego, np. eukaliptusowego, szałwiowego czy pichtowego, co w dodatku wpłynie zbawiennie na udrożnienie dróg oddechowych.

Tradycyjne syropy przeciwko przeziębieniu

Czosnek oraz cebula również zawierają pokaźną dawkę witamin. Na ich bazie sporządza się domowe mikstury przeciw przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z budżetowych i najbardziej popularnych sposobów walki z chorobami. Jak go przyrządzić? Do pokrojonej cebuli dodajemy cytrynę i zalewamy miodem. Miksturę odstawia się do czasu, aż cebula puści sok. Taki syrop trzeba spożywać co kilka godzin. Podobnie można zrobić z czosnkiem, który zawiera allicynę, mającą właściwości bakteriobójcze. W tym celu trzeba rozetrzeć kilka ząbków czosnku, zalać je sokiem z cytryny oraz dodać odrobinę wody. Tak przygotowaną miksturę też rekomenduje się spożywać kilka razy dziennie.

Łagodzimy ból gardła

Kiedy odczuwamy wrażenie bólu gardła, wskazane jest przetestować mieszankę masła, miodu oraz mleka. Rewelacyjnie zdaje ona egzamin jako nawilżacz błon śluzowych gardła. W przypadku tego napoju należy mieć na uwadze, aby mleko nie było wrzące, gdyż osłabi to korzystne oddziaływanie masła i miodu. Dla złagodzenia podrażnień gardła zaleca się także płukanie gardła roztworem wody z solą czy picie herbaty z szałwii.

Czemu trzeba reagować na objawy przeziębienia?

Nie bacząc na to, iż pospolite przeziębienie nie jest ciężką chorobą, to jego lekceważenie może rozwinąć się nawet w zapalenie płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od domowych sposobów. Pamiętajmy natomiast, iż jeżeli symptomy nasilają się to trzeba skorzystać z pomocy internisty.