Czym różnią się od siebie metody laserowej korekcji wad wzroku?

24 maja 2022

Sprawdź więcej informacji o femtoLasik Kraków na voigtklinikaoka.pl/laserowa-korekcja-wzroku/metoda-femtolasik/.

Korekcja wzroku laserem to aktualnie najbardziej popularna forma korekty astygmatyzmu, presbiopii, hyperopii oraz myopii, jednak niewiele pacjentów zdaje sobie sprawę z tego, że zabiegi te są przeprowadzane przy pomocy rozmaitych technik.

Metoda FemtoLASIK – bezpieczna, bezbolesna i bezinwazyjna technika korekty wzroku

FemtoLASIK (nazywany też All-Laser-LASIK) to bezbolesna, pod każdym względem bezpieczna, a jednocześnie, a zarazem bezinwazyjna technika korekty takich wad jak nadwzroczność (do +4 dioptrii), krótkowzroczność (do -10 dioptrii), astygmatyzm (do 6 dioptrii) oraz w niektórych przypadkach starczowzroczność. Sam zabieg nie jest długi – biegły lekarz optometrysta może zrealizować go w mniej niż 20 minut. Zaletą tej metody jest to, iż pacjent nadzwyczaj szybko odzyskuje ostrość wzroku – zasadniczo w przeciągu dnia od zabiegu może wznowić swoje normalne czynności. Zabieg rozdzielony jest na 2 fazy i przeciwnie do tradycyjnej metody LASIK, tutaj rogówka nie jest nacinana przy użyciu mechanicznego ostrza. Podczas zabiegu FemtoLASIK na początku przy pomocy lasera femtosekundowego rozdziela się płat rogówki o grubości około 0,1 mm, a w kolejnym etapie przeprowadza się kształtowanie rogówki z zastosowaniem lasera excimerowego.

FemtoLASIK Topoguided jest tymczasem pewną odmianą metody FemtoLASIK, gdzie praca lasera excimerowego jest indywidualna dla każdego pacjenta. Przed zainicjowaniem zabiegu przygotowuje się topografię rogówki i na jej podstawie rozplanowuje się poszczególne ruchy wiązki laserowej. Ten rodzaj zabiegu wykonuje się u osób z hyperopią i astygmatyzmem, których rogówka cechuje się nieszablonowym kształtem.

Zabiegi EBK i LASEK

Rzadziej wykorzystywane metody korekty wad wzroku to między innymi:
EBK, w którym po znieczuleniu gałki ocznej usuwa się z rogówki nabłonek (odbudowuje się on później naturalnie), a w następnym kroku kształtuje się rogówkę za pomocą lasera excimerowego. EBK nazywana jest metodą powierzchniową, jako że wiązka lasera nie ingeruje w głębsze warstwy rogówki. EBK można jednakże wykorzystać jedynie do korekty niewielkich wad wzroku.
LASEK – wykonywany jest u osób, u których z przeróżnych przyczyn nie jest wskazane zastosowanie zabiegu FemtoLASIK. W tej metodzie korekcji wzroku płat nabłonka rogówki zdejmowany jest alkoholem, a nie laserem.

Nasza siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]