Uchwyt na rowery na hak czy bagażnik dachowy? Różnice

23 grudnia 2023

Budowa dróg rowerowych nie tylko w największych miastach, lecz także w wielu miejscowościach wypoczynkowych w Polsce i za granicą spowodowała, że pakując się na urlop zastanawiamy się, czy zabrać ze sobą rower. Jeżeli nasz rower łatwo są się rozmontować, a przy tym podróżujemy bez współtowarzyszy, można zagospodarować dla niego przestrzeń w bagażniku. Problemy pojawiają się, jeśli wyruszamy całą rodziną i musimy zapakować 3-4 rowery. W takim wypadku należy skorzystać z platformy rowerowej.

Platforma rowerowa na hak a uchwyt rowerowy – najważniejsze różnice

Rowery da się przewieźć na dachu pojazdu, instalując na nim uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, bądź na platformie rowerowej montowanej na haku. Obie opcje pozwalają na transport aż do czterech jednośladów. Uchwyty rowerowe są tańsze, jednakże mają także parę wad. Zamocowanie, a później zdjęcie z nich roweru, bywa trudne przede wszystkim dla niewysokich osób. Prócz tego ustawienie rowerów na bagażniku dachowym zwiększa wysokość auta, i o ile zwykle nie jest to przeszkodą w trakcie przejazdu pod niewysokimi bramami, mostami czy kładkami dla pieszych, to zmienia sterowność auta z uwagi na większą podatność na mocne porywy wiatru. Natomiast platformy rowerowe montowane na hak przedłużają auta, w następstwie tego osoby nimi kierujące muszą zachować wzmożoną ostrożność podczas parkowania tyłem i cofania samochodu. Rowery transportowane na platformie w wielu przypadkach także wystają poza boczną krawędź auta, a to może przeszkadzać w wymijaniu innych pojazdów na ciasnych uliczkach.

Nim zamówisz bagażnik rowerowy oszacuj ile jednośladów potrzebujesz przewieźć

Decydując się na zakup bagażnika na rower na hak trzeba wcześniej wziąć pod uwagę parę kwestii. Jest to dość kosztowny zakup, dlatego warto już na początku wiedzieć ile rowerów docelowo będziemy pragnęli zabrać ze sobą. Platforma rowerowa od cenionego producenta, przykładowo od Thule, posłuży nam lata i gdy nabywamy ją w celu wykorzystania jej podczas rodzinnych wypraw, trzeba wybrać taką, na której zawiesimy 3 bądź cztery rowery. Drugą znaczącą kwestią jest obliczenie całkowitej wagi rowerów – przed zakupem platformy należy upewnić się czy udźwignie ona ładunek jaki zamierzamy na niej zamontować. Sprawdźmy też jak przytwierdzane są rowery do bagażnika na hak. Więcej mocowań podtrzymujących jednoślad na miejscu zmniejsza szanse na jego przemieszczenie się w czasie przewozu, grożące ewentualnym porysowaniem lakieru. W przypadku niepewności, który bagażnik na rower wybrać, polecamy zwrócić się po poradę do przedstawiciela sklepu mającego w ofercie takie akcesoria.

Nasza siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]