Zawirusowane strony na WordPress można uratować

28 sierpnia 2020

WordPress stał się w ciągu ostatnich kilku lat tak wziętym CMS-em, że liczbę stron oraz sklepów tworzonych z jego użyciem liczy się już w setkach milionów. Powszechność stosowania tego systemu zarządzania treścią sprawia, iż strony wykonane na WordPressie bywają atrakcyjnym celem ataków hakerów. W przypadku zawirusowania witryny, potrzebne będzie usunięcie infekcji z WordPressa.

Po czym zidentyfikować zawirusowane strony na WordPress?

Nie dajesz rady zalogować się na stronę? Informacje zostały zmienione nie przez Ciebie? Na witrynie widnieją przekierowania do obcych Ci portali? A może ze strony wychodzi niechciana poczta? To jedynie kilka z możliwych objawów alarmujących o zainfekowaniu witryny. W takim przypadku nieodzowne jest błyskawiczne działanie w celu znalezienia przyczyn infekcji, a następnie przywrócenia strony internetowej do należytego funkcjonowania. Naprawa zawirusowanego WordPressa zwykle wychodzi poza zakres umiejętności ludzi, którzy codziennie zajmują się tylko projektowaniem stron i sklepów na tym CMS-ie, dlatego czyszczenie WordPressa ze szkodliwych wtyczek czy też po atakach hakerskich najlepiej powierzyć specjalistom od tego typu działań.

Usuwanie malware ze strony internetowej – drobiazgowe sprawdzenie plików i baz danych strony

Specjaliści zajmujący się usuwaniem malware ze stron zaprojektowanych w WordPressie w ramach swoich czynności naprawczych prowadzą dokładny przegląd baz danych i plików strony. Weryfikują pliki wp-config i htaccess, jak również kod zainstalowanych na stronie motywów i wtyczek. W procesie naprawy zainfekowanego WordPressa implementowane są na stronie niezbędne zabezpieczenia, redukujące ryzyko ponownej infekcji. Jeżeli długotrwałe zainfekowanie przyczyniło się do dodania strony do spisu wykluczeń (między innymi w programach antywirusowych), po usunięciu malware z WordPressa specjaliści mogą podjąć także konieczne czynności w celu skreślenia jej z tego rodzaju rejestrów. Likwidacja wszelkich następstw zainfekowania nie gwarantuje, iż podobny kazus nie przydarzy się za kilkanaście miesięcy, stąd ważne jest okresowe aktualizowanie CMS-a oraz stosowanych na stronie www wtyczek.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]