Zastanawiasz się czy wynająć detektywa? Dowiedz się więcej o jego pracy

22 stycznia 2020

Usługi prywatnych detektywów są coraz popularniejsze. Decydujemy się na na ich wynajęcie nie tylko w przypadku problemów rodzinnych. Ich usługi okazują się bardzo przydatne też dla pracodawców – umożliwiają np. zweryfikowanie czy zatrudniony korzystający ze zwolnienia lekarskiego rzeczywiście nie jest w stanie pracować albo czy informacje przedłożone przez niego w CV są zgodne z prawdą. Warto zatem powiedzieć kilka słów na temat tego, jakie kwalifikacje winien mieć prywatny detektyw i w rozwiązaniu których spraw może nam pomóc.

Detektyw – praca tylko z licencją

Nie każdy może pracować jako detektyw. By legalnie wykonywać ten zawód, trzeba posiadać stosowną licencję, która wydawana jest po zdaniu państwowego egzaminu. Wspomnijmy jeszcze, iż osoby podchodzące do egzaminu muszą także spełnić uprzednio wskazane wymagania. Najważniejsze z nich to posiadanie obywatelstwa któregoś z krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej, co najmniej średniego wykształcenia oraz świadectwa o nieposzlakowanej opinii uzyskanego od komendanta powiatowego lub miejskiego Policji. Wymogiem jest także bycie osobą niekaraną, a odnośnie byłych funkcjonariuszy służb mundurowych – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co istotne, osoby starające się o licencję prywatnego detektywa muszą ukończyć 21 lat.

W jakich przypadkach szukać pomocy detektywów?

Gros zleceń, które realizują detektywi dotyczy wszelkiego rodzaju spraw rodzinnych. Do agencji detektywistycznej możemy zgłosić się m.in. jeśli mamy podejrzenie, że nasz partner jest niewierny lub nie mamy pewności, czy drugi rodzic dziecka należycie sprawuje nad nim opiekę. Detektyw pomoże nam też określić rzeczywistą wysokość dochodów byłego małżonka, co bywa bardzo przydatne w przypadku spraw o ustalenie wysokości alimentów.