Ochrona danych osobowych – komu przyda się szkolenie?

20 stycznia 2019

Podstawowym prawnym aktem w naszym kraju, jaki dotyczył kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która zaczęła obowiązywać w 1997. Także dziś określa ona ów termin oraz mówi, jak powinniśmy ich używać. Według aktu dane osobowe to wszystkie informacje, które pozwalają na ustalenie tożsamości konkretnego człowieka bez skomplikowanych działań. Do danych osobowych zakwalifikować można więc numer PESEL, adres czy nazwisko i imię, ale również tak zwane dane wrażliwe – między innymi informacje o chorobach, ewentualnych sprawach sądowych czy wyznaniu. O ich bezpieczeństwo warto zatroszczyć się tym bardziej, że dzięki nowym technologiom ich pozyskanie oraz przetwarzanie jest banalnie łatwe.

Kurs z ochrony danych osobowych dla przedsiębiorstw

Dane osobowe pozyskują wszelkiego typu przedsiębiorstwa. Niektóre obracają wyłącznie danymi swoich współpracowników, pozostałe natomiast uzyskują dostęp również do danych kontrahentów. We obu sytuacjach pracownicy, którzy się z nimi stykają powinni przejść odpowiednie szkolenie z ochrony danych osobowych, dzięki któremu nauczą się, jak zagwarantować im bezpieczeństwo. Okazuje się to naprawdę ważne, ponieważ po zauważeniu nieprawidłowości GIODO ma prawo zasądzić poważne kary – po pierwsze finansowe, ale w najcięższych sytuacjach również więzienia.

Na czym opiera się szkolenie z ochrony danych osobowych?

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszystkich specjalistów administrujących tego rodzaju danymi – są to na przykład specjaliści z do spraw rekrutacji, sekretariatów lub archiwów. W jego koszty wliczone są także materiały pomocnicze, za pomocą których kursanci szybciej przyswoją wiedzę. Po zakończeniu szkolenia, podczas którego nauczą się, jak zapewnić ochronę informacji, uczestnicy dostają odpowiednie świadectwa. Szkolenia z ochrony danych osobowych nie pochłaniają dużo czasu i zwykle kończą się w tym samym dniu.