Na czym polegają badania operatorów maszyn

21 grudnia 2022

Jeśli chcesz zamówić badania operatorów Bielsko, kliknij tutaj.

Kiedy mówi się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zwykle łączymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą się im poddać. Konieczność ich wykonania ten regulacje nakładają także na operatorów dźwigów, wózków, koparek i podobnych pojazdów. Dlaczego zachodzi taka konieczność i na czym badania tego rodzaju polegają?

Dlaczego badania operatorów są konieczne?

Prawo szczegółowo określa, przedstawiciele jakich zawodów muszą zrobić badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których wysoka sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Poza tym, jeśli chodzi o warunki, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, stosunkowo często dochodzi w nich do wypadku, a większa część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak koncentracji czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te spadają wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie należy, i to powoduje, że przeprowadzanie tego rodzaju testów jest tak ważne.

Na czym polegają badania operatorów?

Badania, którym poddaje się operatorów i kierowców, mają tę samą istotę. Sprawdza się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe oraz widzenie zmierzchowe, a ponadto zdolność oceny odległości, prędkość reakcji oraz poziom koncentracji. Ważna jest też przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe przecząco lub twierdząco, stosowana jest też specjalna aparatura. Zwykle nie trwają one dłużej niż 30 minut.
Jeżeli chodzi o to, jak długo testy zachowują ważność, to jest to uzależnione głównie od wieku osoby, której dotyczą. Najczęściej są to trzy-cztery lata, a w przypadku osób powyżej pięćdziesiątego roku życia – jeden-dwa lata.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]