Link building poprzez PBN – postaw na wizytówki NAP i artykuły z canonicalem

2 września 2022

Szukasz więcej wiadomości o PBN? Dobrze trafiłeś! Wejdź na https://pbnmarket.pl.

Żeby odbiorca odnalazł twoją działalność musisz nie tylko złożyć firmową stronę internetową, lecz także postarać się o jej pojawianie się na pierwszych pozycjach w wynikach wyszukiwania. Do tego istotna jest zawartość strony oraz to czy cyklicznie pojawiają się na niej kolejne fachowe i przydatne dla użytkownika informacje. Jednak nie wolno także zaniedbywać tzw. link buildingu, czyli zdobywania linków zewnętrznych wiodących do strony. Jednym ze sposobów na link building jest wykorzystywanie PBN-ów – prywatnych sieci serwisów.

Private blog network – do czego przydają się PBNy?

PBNy są prywatne, dlatego że są tworzone a potem kierowane przez jeden podmiot (przeważnie przez większą agencję marketingową lub agencję SEO), który troszczy się o jakość udostępnianych tam treści. PBNy są przeważnie używane jako jeden z elementów złożonej strategii marketingowej, co należy silnie zaakcentować, bowiem najlepsze efekty ich wykorzystania zauważa się w stosunku do stron, które zostały starannie zoptymalizowane pod kątem technicznym oraz zawartości. Prywatne sieci portali nie tylko umożliwiają pozyskanie dużej ilości linków przychodzących do witryny, ale również na ich urozmaicenie, co jest korzystnie oceniane przez algorytmy wyszukiwarek. Wadą PBNów jest tylko to, że ich wykonanie nie jest tanie, a później trzeba poświęcać mnóstwo godzin na utrzymanie ich na dobrym poziomie.

Jak zastosować PBN? Polecamy artykuły z linkiem kanonicznym oraz wizytówki NAP

Prywatne sieci blogów bardzo dobrze spełnią swoje zadanie w pozycjonowaniu lokalnym, gdyż można przy ich użyciu zamieszczać tematyczne artykuły będące wizytówką NAP. Czym jest NAP? To generalnie każde miejsce w sieci, gdzie przedstawione są podstawowe informacje kontaktowe firmy – jej e-mail lub telefon, pełna nazwa oraz adres. Przykładowo, NAP-em jest wizytówka Google Moja Firma, ale jest nim również zakładka w ogólnodostępnym rejestrze firm, profil na portalu społecznościowym bądź artykuł, w którym umieszczono firmowe informacje kontaktowe.

Inna interesująca metoda wykorzystania możliwości PBNów to publikacje z canonicalem. Polegają one na republikacji ciekawych artykułów z dodaniem linku do oryginalnej treści oznaczonego jako tag “rel=canonical”. W tej sytuacji algorytmy wyszukiwarek na ogół oceniają wyżej jakość oryginalnego wpisu, dlatego że napotykanie linków do niego na rozmaitych stronach zewnętrznych traktują jako dowód, że pod wskazanym adresem kanonicznym opublikowane zostały godne uwagi, użyteczne teksy. Publikacje z canonicalem najlepiej sprawdzają się przy treściach z branż YMYL (Your Money Your Life), gdzie liczy się osiągnięcie wysokiego autorytetu, a więc tych powiązanych przede wszystkim z aktualnymi informacjami, prawem, doradztwem finansowym oraz zdrowiem.

PBN Market Skuteczny linkbuilding SEO