Jakie umiejętności weryfikują badania psychotechniczne kierowców

14 maja 2023

Badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała - usługi na miarę Twoich potrzeb.

Badania psychologiczne kierowców są wykonywane w profesjonalnych pracowniach diagnostycznych. Dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny siadać za kółkiem, są więc niezwykle istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. Jak wyglądają testy i co dokładnie sprawdzają? Jakie urządzenia są używane do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – okres ważności

Różne grupy kierowców muszą poddawać się testom psychologicznym. Pierwszą z nich są osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii D+E. Do testów przystępują także kierowcy, którzy przekroczyli ilość dozwolonych punktów karnych i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Dodatkowo badania psychologiczne powinni przechodzić także kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz egzaminatorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 lat są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzają widzenie po zmroku

Badanie kierowców składa się z dwóch części. Na początku osoby badane przystępują do rozwiązywania testu. Na tym etapie kontrolowana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, refleks oraz cechy charakteru czy sprawność intelektualna. Osoby poddawane badaniom muszą między innymi odnieść się do pytań dotyczących ich cech charakteru czy rozwiązać tzw. test matryc progresywnych. Następnym etapem badań psychologicznych jest część praktyczna, która weryfikuje głównie poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny odległości. W czasie testów wykorzystuje się m.in. wirometr, stereometr i aparat Piórkowskiego. Badania polegają np. na naciskaniu odpowiednich przycisków i obserwowaniu, jak dana osoba radzi sobie ze wskazaniem przedmiotów po olśnieniu światłem.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]