Jak przebiegają badania wysokościowe

9 kwietnia 2022

Dowiedz się, kto ma w swojej ofercie badania wysokościowe Bielsko.

Praca na wysokościach uważana jest za zajęcie wiążące się z podwyższonym ryzykiem. Żeby wykluczyć występowanie niebezpiecznych sytuacji, wprowadzono konieczność przeprowadzania specjalistycznych testów sprawdzających brak przeciwwskazań do wykonywania zawodów związanych z pracą na wysokościach. Jak przebiegają tego typu badania? Co jaki czas należy je powtarzać?

Badania wysokościowe – dla osób pracujących na pomostach, słupach i kominach

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie z dnia 26 września 1997 r. Według tego aktu prawnego uważa się za nią prace przeprowadzane na powierzchni znajdującej się co najmniej 1 metr nad poziomem podłogi. Do grupy pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace m.in. na kominach, rusztowaniach, konstrukcjach budowlanych itd. Specjalne testy sprawdzają czy kandydat nie ma problemów ze wzrokiem lub innych przeciwwskazań mogących narazić pracownika na ryzyko. Jak przeprowadzane są badania wysokościowe? Składają się one z kilku części – badania układu nerwowego, wzroku oraz otolaryngologicznego. Lekarz bada pacjenta w kierunku problemów z błędnikiem, padaczki lub wad wzroku. Dopełnieniem jest standardowa konsultacja z lekarzem medycyny pracy.

Badania wysokościowe – okres ważności

Badania wysokościowe są ważne przez 2-3 lata. Pracownicy, którzy skończyli 50 lat muszą przechodzić je systematycznie co 12 miesięcy. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest konieczność noszenia okularów, zez, a także cukrzyca i schorzenia neurologiczne. Warto wspomnieć, że przeciwwskazaniem nie jest używanie szkieł kontaktowych, chyba że praca wykonywana jest w warunkach zapylenia. To jednak nie wszystko – przedstawiciele niektórych zawodów, oprócz wymienionych wyżej badań, muszą przejść również dodatkowe testy psychologiczne. Podlegają im przede wszystkim operatorzy ciężkich maszyn budowlanych, suwnic czy osoby obsługujące linie wysokiego napięcia.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]