Implant zęba – jak przebiega zabieg jego wszczepienia?

1 października 2019

Implanty stomatologiczne to najlepsza metoda na pozbycie się ubytków w uzębieniu. Sprawdzą się zarówno gdy brak nam jednego zęba, jak i całkowitego bezzębia. Ich najważniejszymi zaletami są stosunkowo nieskomplikowania pielęgnacja i naturalny wygląd – implant zębowy, a tak naprawdę jego korona, wygląda zupełnie jak prawdziwy ząb. Ich założenie jest również mniej dotkliwe dla pacjenta aniżeli zakładanie mostu lub pełnej protezy – nie ma potrzeby szlifowania sąsiednich zębów. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak wygląda ów zabieg i jak należy się do niego przygotować.

Implanty zębowe – jak przebiega ich wstawienie?

proces założenia implantów zębowych rozpoczyna się od podania pacjentowi znieczulenia. Poza nim istotne jest także pozytywne nastawienie i zapanowanie nad strachem. W następnej kolejności dentysta dokonuje nacięcia dziąsła. Umożliwia to odsłonięcie tkanki kostnej i przygotowanie w niej łoża dla implantu. W tym celu korzysta się z technik piezochirurgii oraz odpowiednio dobranych wierteł. To najbardziej skomplikowana część zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego precyzji i wyczucia. Precyzja konieczna jest także przy wszczepieniu implantu stomatologicznego w łoże. Kiedy ten znajdzie się w planowanym miejscu, lekarzowi pozostaje już tylko zaszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębów a leki przeciwbólowe

Myśl o założeniu implantu zęba budzi w niektórych osobach obawy związane z ewentualnym intensywnym bólem doświadczanym w trakcie zabiegu oraz bezpośrednio po nim. Szczęśliwie niepokój ten jest kompletnie bezzasadny. Obecnie implantologia korzysta z bardzo wydajnych leków przeciwbólowych, gwarantujących pacjentowi pełny komfort na fotelu stomatologicznym. Osoby wyjątkowo wrażliwi na ból mogą oprócz tego skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego, które całkowicie wyeliminuje problem strachu przed chirurgiem-stomatologiem.