Endodoncja mikroskopowa – leczenie kanałowe nowoczesnym sprzętem

26 września 2019

Martwica, daleko posunięta próchnica, zapalenie miazgi, złamanie zęba lub nieodzowność przygotowania korzenia do protezy – te stany łączy fakt, iż z reguły w ich wypadku sięga się po leczenie kanałowe. Choć zabieg ten u większości pacjentów wywołuje dreszcze, w rzeczywistości nie powinniśmy się obawiać tej terapii. Obecnie stomatologia dysponuje nowoczesnym sprzętem i skutecznymi środkami znieczulającymi, które umożliwiają leczenie także sporych ubytków bez strachu przed bólem.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Inicjujący etap leczenia kanałowego to otworzenie kanałów zęba i usunięcie z niego miazgi zmienionej chorobowo. Składa się ona z naczyń krwionośnych oraz nerwu, dlatego podczas leczenia kanałowego konieczne jest zastosowanie bardzo skutecznego środka znieczulającego. Następnie wykonuje się dezynfekcję kanału, oczyszczającą go ze wszystkich chorobotwórczych bakterii. Na koniec wypełnia się kanał zębowy metalem szlachetnym, materiałem kompozytowym, ceramiką albo cementem szkło-jonomerowym.

Wybierz dobrego stomatologa do przeprowadzenia leczenia kanałowego?

Endodoncja, bowiem tak brzmi medyczne określenie leczenia kanałowego, to jeden z bardziej złożonych zabiegów przeprowadzanych w gabinecie stomatologicznym. Warto w związku z tym wybrać rzetelnego specjalistę, który go wykona. Gwarancją tego, że leczenie będzie udane są możliwości, jakie dostarcza nam endodoncja mikroskopowa. Metoda ta polega na wprowadzeniu w kanał miniaturowego mikroskopu przekazującego obraz do monitora. Pozwala to dentyście na wprawne oczyszczenie, a w następnej kolejności szczelne wypełnienie kanału, co spowoduje, iż dodatkowe zabiegi nie będą już konieczne.