Ekstrakcja zęba i podcięcie wędzidełka – zabiegi u chirurga stomatologa

23 listopada 2019

Nie wszystkie choroby dziąseł i zębów mogą być wyleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Jeśli te metody terapii okazują się nieskuteczne, lekarz podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla przeważającej liczby pacjentów brzmi strasznie, to dzisiejsza medycyna posiada technologie i środki, które sprawiają, iż nawet najbardziej złożone zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się rzadko.

Jakie zabiegi przeprowadzi chirurg stomatolog?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga dentystycznego należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (np. całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Takie zabiegi przeprowadza się, jeśli stan zębów jest zły – głównie na skutek często powtarzających się stanów zapalnych bądź postępującej próchnicy. Chirurg stomatolog zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentystycznego trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Chirurg stomatolog a efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem bólu. W dzisiejszych czasach jakkolwiek dostępne są środki, zupełnie eliminujące nieprzyjemne doznania. Poza tym pacjenci, którzy chorobliwie boją się fotela stomatologicznego, mogą skorzystać z pomocniczych środków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie całkowitej narkozy.