Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

28 lipca 2019

Więcej szczegółów o badaniach psychotechnicznych Bielsko na http://www.badaniabielsko.pl

Na sytuację na szosach w największej mierze rzutują kwalifikacje obsługujących poruszające się po nich auta. Szczególnie ważne okazuje się to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz autobusów. W ich przypadku ważne są tak kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z takich profesji w myśl prawa powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ich temat kilka zdań. W jakich odstępach powinny być wykonywane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Czego spodziewać się na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy z kolei kierowców, którzy skończyli 50 lat – muszą bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Przybierają one formę konwersacji z badanym, w czasie której odpowiada on na zadania na temat zachowań w ekstremalnych przypadkach. Następna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem przeprowadzane są testy na specjalnych urządzeniach, podczas których badana jest podzielność uwagi, umiejętność szybkiego reagowania, percepcja szybkości i dostrzeganie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym należy wiedzieć?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co ważne, musimy pamiętać, że nie dla każdego ich efekty okażą się pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco zwiększyć. W jaki sposób? W internecie znajdziemy liczne opisy działania urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]