Pielęgnacja drzew – jak dbać o tereny zielone

10 lipca 2018

Tereny zadrzewione w miastach wymagają szczególnej dbałości – drzewa trzeba cyklicznie przycinać, a te, które stanowią zagrożenie, usuwać. Jakie zabiegi pomagają utrzymać parki w świetnej formie i kogo najlepiej zatrudnić do takiej pracy? W jaki sposób pielęgnuje się drzewa w miastach? Zachęcamy do zapoznania się z naszym mini-przewodnikiem.

Pielęgnacja drzew – kiedy zdecydować się na pomoc ekipy?

Frezowanie pni, instalowanie wiązań statycznych, cięcia standardowe – wszystkie te zabiegi przyczyniają się do poprawy estetyki ogrodu, a także bezpieczeństwa osób przebywających na jego terenie. Częste przycinanie młodych nasadzeń zapewnia wiele korzyści – korona jest ładniej uformowana, a drzewo lepiej owocuje. O starsze nasadzenia również trzeba dbać – martwe gałęzie powinno się cyklicznie usuwać, a wówczas drzewa będą wyglądały nienagannie. Wycinka jest konieczna wtedy, gdy korony drzewa stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa. Interwencja profesjonalnej firmy jest niezastąpiona także po wichurach, kiedy połamane drzewa zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców.

Pielęgnacja drzew – jaki sprzęt stosowany jest przy wycince

Polskie prawo ewoluuje. Wiele formalności zostało zniesionych, jednak sama pielęgnacja terenów zielonych jest procesem skomplikowanym. Bardzo często wycinka drzew wymaga zastosowania ciężkiego sprzętu, ale jest on konieczny również do usunięcia pozostałości po korzeniach. Wówczas warto poradzić się specjalistycznej firmy, która dysponuje doświadczoną kadrą. Jednym z najważniejszych zabiegów jest frezowanie pni, które wykonuje się już po wycięciu drzewa. Stworzone do tego celu maszyny rozdrabniają pozostałości po pniu. Zrębki drzew można potem wykorzystać na przykład jako produkt na opał.