Czy warto zlecać aranżację ogrodów architektom krajobrazu?

29 września 2018

Zamiast aranżować ogród przypadkowo, warto pokusić się o jego obmyślaną oraz gustowną aranżację. Właściwa rekultywacja terenu i aranżacja spowoduje, iż otoczenie będzie prezentować się wspaniale. Wymaga to jednakże sporej umiejętności oraz wiedzy, między innymi na temat tego, które nawozy są dla roślin najlepsze. Najkorzystniejszy rozwiązaniem jest więc powierzenie aranżacji fachowcom. Wbrew temu, co może się wydawać, może to być mniej kosztowne aniżeli samodzielne – często nie do końca udane – próby aranżacji czy pielęgnowania ogrodu.

Niełatwa aranżacja ogrodów – co trzeba wiedzieć?

Projektowanie ogrodów wymaga przede wszystkim znacznego pogłębienia wiedzy na temat gleby oraz roślin. Trzeba wiedzieć, jakiego rodzaju gleba występuje w ogrodzie (czy nawet w jego poszczególnych częściach) i w związku z tym jakie można umieścić tam rośliny, z wzięciem pod uwagę innych ich wymogów, dotyczących na przykład odporności na wiatr bądź zapotrzebowania na światło. Istotny jest również właściwy układ roślin, na przykład umieszczanie blisko siebie kwiatów, które kwitną po sobie, dzięki czemu ogród będzie przez długi czas imponował swym pięknem. Niemałych umiejętności wymaga także zrobienie systemu drenującego oraz systemu nawadniania. Są to kwestie praktyczne, lecz najistotniejszy jest przecież wygląd ogrodu. Duża liczba osób zamierza urządzić swój ogród w konkretnej stylistyce – w stylu angielskim czy francuskim. By jednak móc nadać taki charakter, należy nie tylko doskonale znać gatunki właściwych dla nich roślin i ich układy, ale również prawidłowo dopasować do niej inne elementy wystroju.

Aranżacja ogrodów – co można w nich umieścić?

Mało który posiadacz pięknego ogrodu poprzestaje tylko na roślinach, chociaż naturalnie piękny trawnik, wyszukane kwiaty, ozdobne drzewa i krzewy są w ogrodzie najistotniejsze. Warto jednak zafundować im odpowiednią oprawę w postaci właściwie dobranego ogrodzenia terenu, a także oświetlenia, które wspaniale wyeksponuje roślinność, przy czym nie muszą to być tylko standardowe lampy solarne. Wszystkim ogrodom uroku dodają oczka wodne oraz sadzawki, wyjątkowego klimatu dodają im również stylizowane na stare schodki. Piękno zadbanych roślin podkreśli kamień ozdobny, niebagatelne znaczenie mają również ścieżki. Spełniają one rolę praktyczną – pozwalają dotrzeć do wszystkich zakątków bez niszczenia trawnika, a przy tym podnoszą estetykę ogrodu. Ich podłoże może stanowić na przykład bruk kamienny bądź żwir ozdobny. Rodzaj podłoża ścieżek, ich wymiary i układ, a także wszelkie inne detale wystroju ogrodu – meble ogrodowe czy oświetlenie, należy umiejętnie dobrać do stylu ogrodu i domu. Samodzielnie zrobić to jest niełatwo, warto zatem powierzyć to zadanie osobom, które doskonale się na tym znają.