Trekkingi – nie tylko dla alpinistów

12 stycznia 2019

Więcej w temacie trekkingi Himalaje na www.exploruj.pl

Wędrówki po najwyższych górach utożsamiamy szczególnie z bardzo wykwalifikowanymi wspinaczami. Tymczasem do trekkingów zbędne są zwykle specjalistyczne umiejętności – w wielu pasmach poprowadzono bowiem trasy, z którymi poradzi sobie każdy turysta – jeżeli rzecz jasna posiada odpowiednie akcesoria, tj. kijki gwarantujące przyczepność na stromych szlakach i buty z właściwą podeszwą. Na najtrudniejszych fragmentach niezbędna będzie też pomoc doświadczonego instruktora, bo ten pokaże, jak korzystać z dodatkowego, gwarantującego ochronę sprzętu. Kiedy więc będzie on niezbędny? W jakich miejscach zazwyczaj odbywają się trekkingi?

Sprzęt do trekkingu

Trekkingi bywają niekiedy prowadzone w naprawdę trudnym obszarze, a to sprawia, że niezbędne okazują się sprzęty umożliwiające pokonanie trasy. Najważniejszymi wśród nich są na pewno raki, bo gwarantują stabilizację nawet na oblodzonych trasach – a na wysokich górach uświadczyć je możemy także podczas skwarów. Na stromych podejściach pomocny okazuje się też czekan. Do korzystania z obu akcesoriów niezbędne będą specjalistyczne kwalifikacje – z tego względu niedoświadczeni turyści na trekkingi powinni udać się razem z instruktorem, który powie im, jak bezpiecznie przejść szlak.

Trekkingi – gdzie są organizowane?

Trekkingi umożliwiają zobaczenie szczególnie ciekawych miejsc na Ziemi, a te zazwyczaj są niedostępne dla większości turystów. Najchętniej prowadzone są w najwyższych górach – krajowi turyści często wyjeżdżają w pobliskie Tatry, a poza tym w Alpy czy na norweskie fiordy. Dużym zainteresowaniem w gronie fanów trekkingu cieszy się również Kilimandżaro oraz góry Peru. Ci z nas, którzy zdobyli już pewne umiejętności w wędrówkach po górach mogą zaś udać się w Karakorum – trekkingi organizowane są tam m. in. w okolicach Broad Peak oraz K2.

Nasza siedziba:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]