Węzły optyczne i inne elementy sieci

9 lipca 2020

Dowiedz się, gdzie nabyć węzeł optyczny

Dzisiejsze sieci komputerowe prawie za każdym razem tworzy się z użyciem kabli światłowodowych. Jest to zasługą niepowtarzalnych właściwości tego kabla – prędkości przekazu danych i niewielkich zniekształceń. Jak wiadomo, instalacje tego rodzaju nie mogłyby istnieć bez odpowiednich podzespołów pozwalających na transmisję informacji i ich dekodowanie. Aby zamontować tego typu instalację niezbędne są takie części jak nadajniki optyczne oraz multiswitche, a także węzły optyczne. Te trzecie są najważniejsze dla działania całej sieci – pozwalają wszak na zmianę sygnału ze światłowodu na tradycyjny i dzięki temu zapewnienie usług końcowym odbiorcom. Jak więc funkcjonują? Jakie parametry powinien mieć dobry węzeł optyczny?

Działanie węzła optycznego

Jak już wspomnieliśmy, węzeł optyczny przyjmuje sygnał światłowodowy, aby emitować impuls elektryczny. Należy jednak nadmienić, że jego funkcjonalność nie sprowadza się tylko do tego, ponieważ węzeł optyczny może również wykonać odwrotną operację. Pasmo, na którym zazwyczaj funkcjonuje węzeł optyczny to od kilku mHz do nawet jednego gigaherca. Dla poprawnego funkcjonowania węzła optycznego niezbędna będzie także odpowiednia osłona, chroniąca wrażliwe elementy w środku węzła przed kurzem, wodą oraz pozostałymi zagrożeniami – zazwyczaj zrobiona ze stali.

Węzeł optyczny – który jest najlepszy?

O tym, czy konkretny węzeł optyczny jest dobry, świadczą określone cechy. Najistotniejsze będą częstotliwości działania urządzenia oraz poziom sygnału – od tego zależy wszak liczba krańcowych odbiorców, do których doprowadzi sygnał. Poza tym należy sprawdzić zużycie prądu – w dużym stopniu rzutuje to na cenę eksploatacji węzła optycznego. Chcąc ustrzec się trudności przy naprawach instalacji, warto także zwrócić uwagę na metody kalibracji węzła – najlepiej, jeśli pozwala na wygodną korekcję ustawień.

Nasza siedziba:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]