Czym są silniki krokowe?
Silnik krokowy, określany również mianem silnika skokowego, to specjalny rodzaj napędu elektrycznego. Został tak nazwany, ponieważ przy odpowiednim sterowaniu wykonuje on obrót o dany fabrycznie określony krok (to jest o określoną ilość stopni). Oferuje to precyzyjną kontrolę liczby obrotów na sekundę w dowolnej chwili ruchu. Takie działanie jest możliwe dzięki odpowiedniej konstrukcji tego typu silników w połączeniu z wspomnianym wcześniej specjalnym sterowaniem.
Silniki krokowe w dzisiejszej mechanice
Oprócz chirurgii, ponadprzeciętna precyzja bywa bardzo cenna w innych sferach. Mechanika w naszych czasach nierzadko również jej wymaga. I właśnie silniki krokowe pozwolą ją osiągnąć. Gros komponentów maszyn podlega obecnie sterowaniu sygnałami cyfrowymi, to znaczy w oparciu o impulsy elektryczne o określonych poziomach napięć. Silniki krokowe są sterowane dokładnie taki sam sposób – poprzez cykliczne nadawanie impulsów elektrycznych do kolejnych wyprowadzeń motoru. O szybkości kątowej ich rotacji decyduje czas trwanianastępujących jeden po drugim impulsów. I właśnie dzięki precyzji sterowania i brakowi obowiązku przechodzenia z domeny cyfrowej na analogową w celu sterowania napędem, silniki krokowe są chętnie używane we współczesnej technice i da się na nie natrafić w różnych maszynach – takich jak drukarki, napędy optyczne.
Silniki krokowe nie są idealne
Omawiane silniki nie stanowią rozwiązania idealnego. Poza niezaprzeczalnymi zaletami mają kilka istotnych wad, o których należy pamiętać. W porównaniu z innymi typami napędów elektrycznych, pobierają one stosunkowo dużo prądu, oprócz tego emitują niemało energii cieplnej. Zważając na ich budowę największa możliwa prędkość obrotowa może być niewystarczająco duża. Z reguły jest ona mniejsza niż kilkaset obrotów na minutę.
Dostępne na rynku silniki krokowe
W sprzedaży są silniki krokowe dostępne do nabycia w różnych wariantach. Mogą się różnić między sobą między innymi:
- fizyczną wielkością,
- budową,
- właściwościami elektrycznymi.
Pomimo, że koszty zakupu silników krokowych są większe niż mniej złożonych silników prądu stałego, nadal są odpowiednio opłacalne do wykorzystania w niskobudżetowych konstrukcjach.