Motoreduktory – co warto wiedzieć o tych układach napędowych?

23 stycznia 2023

W tym miejscu znajdziesz motoreduktory jednofazowe.

Motoreduktor to w najprostszych słowach nierozłączne połączenie silnika elektrycznego z przekładnią. Jak funkcjonują motoreduktory i gdzie się ich używa? Dowiesz się wszystkiego w naszego wpisu.

Motoreduktory – prefabrykowane układy, które oszczędzają czas inżynierów

Motoreduktory pozwalają efektywniej wykorzystać silniki elektryczne jako napęd w najróżniejszych zastosowaniach w przemyśle. Za sprawą przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet kilkusetkrotnie, przy symultanicznym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Oczywiście sprawność przekładni z żadnym układzie nie będzie 100%, dlatego zawsze zauważalna jest nieznaczna różnica między mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne moduły jak hamulce czy sprzęgła. Najważniejszą zaletą motoreduktorów jest fakt, iż są to gotowe zestawy, które można bez przeszkód znaleźć w katalogu producenta tak, by ich parametry perfekcyjnie pasowały do wymogów danej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a czasem miesiące, na czasochłonne pomiary i testy poszczególnych kompletów części. W zależności od konstrukcji i rodzaju przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do znacznych, średnich albo lekkich obciążeń, jak również do krótkotrwałego albo długotrwałego okresu pracy.

Motoreduktor, w którym wykorzystano kilkustopniową przekładnię, pozwala uzyskać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Wiodący producenci motoreduktorów oferują miliony ich realnych zestawów

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane w oparciu o różne warianty silników (DC, AC, BLDC czy szeregowych), wyróżnia się je według typu przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się takie oto motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową).

Brak na pewno takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by wykorzystać motoreduktora jako układu napędowego. Czy to przemysł, produkcja żywności czy transport, motoreduktory wprawiają w ruch najróżniejsze automaty, jak podnośniki, aeratory, linie produkcyjne i schody ruchome. Duże spektrum ich rozmiarów, mocy oraz rodzajów użytych w nich przekładni i silników przyczyniła się do tego, iż liczbę potencjalnych zestawów, jakie obecnie oferują czołowi producenci motoreduktorów, można liczyć już nie w tysiącach, ale wręcz w milionach.

Nasza siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]