Aparatura pomiarowa – kontroluj temperaturę, lepkość oraz wilgotność produktów

13 stycznia 2019

Popyt na aparaturę pomiarową w naszym kraju stale rośnie. Jest to wynikiem dynamicznego rozwoju gospodarczego, dzięki któremu w Polsce powstaje mnóstwo spółek potrzebujących technologicznie zaawansowanych urządzeń. Taka aparatura, po dostosowaniu jej do wymogów użytkownika, jest wykorzystywana w zakładach funkcjonujących w innowacyjnych, błyskawicznie rozwijających się branżach, które jeszcze niedawno wyglądały zupełnie inaczej bądź praktycznie nie istniały. Czym jest aparatura pomiarowa?

Aparatura kontrolno-pomiarowa – kiedy się jej używać?

Aparatura pomiarowa jest wykorzystywana w szczególności przez wszelkiego rodzaju zakłady przemysłowe. Aparatura przemysłowa pomaga monitorować właściwości przetwarzanych materiałów – między innymi ich temperatury, wilgotności, gęstości i lepkości. Zestaw składa się najczęściej z czujników oraz jednostki dokonującej analizy otrzymanych wyników. Dane mogą być wyświetlane na ekranach zintegrowanych z aparaturą bądź są przekazywane do innych komputerów, a nawet urządzeń mobilnych.

Czy wykorzystywanie aparatury pomiarowej jest istotne?

Zebrane przez aparaturę pomiarową dane są istotne pod względem wielu aspektów pracy zakładów przemysłowych. Poza zwiększeniem wydajności procesów produkcji, powodem, dla którego opłaca się ją zainstalować, są oszczędności. Przykłady? Podczas suszenia surowców zużywane są ogromne ilości energii, przy czym spora jej część się marnotrawi. Aparatura kontrolno-pomiarowa pomaga stale monitować zużycie energii i dopasować je do faktycznego zapotrzebowania zakładu. Urządzenia tego typu skracają też procedurę kontroli produktów – ich jakość analizowana jest na bieżąco, bez potrzeby przeprowadzania testów laboratoryjnych.