Współczesne obrączki ślubne – tradycja i nowoczesność

27 maja 2020

Zamów obrączki Kraków

Dla wielu osób dzień ślubu jest szczególnie wzruszającym dniem życia. Ceremonia ta wiąże Państwa Młodych do końca życia, a znakiem ich wierności, oddania i uczucia są obrączki.

Mężczyźni nie zawsze mieli obrączki

Z początku nie nie istniał podział na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, toteż ich dzieje są wspólne i sięgają aż do Starożytności. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., dzięki czemu podarowanie żonie pierścienia stało się częścią sakramentu ślubu. Niewielu wie natomiast, że mężowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki wiele stuleci później. I choć wcześniej zdarzało się, że wsuwali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyruszali na wojenne eskapady, jednakże zwyczaj ten spopularyzował się szerzej w XX w., a konkretnie w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać mężczyźnie, iż w ojczyźnie wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której ma obowiązek pozostać wierny. W Polsce nosi się obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jednakże w innych państwach, jak np. w Turcji, w USA, w Wielkiej Brytanii czy we Włoszech, wsuwa się je na lewą dłoń, gdzie wedle tradycyjnych przesądów biegnie tzw. “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy oraz poszukuje obrączek ślubnych wspólnie, jednakże zwyczaj rekomenduje, iż kobieta nie powinna za nie płacić, bo jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki ślubne – kiedyś ze stali, teraz ze złota bądź platyny

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się skromniejszym designem. Przez wiele stuleci wytwarzano je z różnorodnych materiałów, mniej lub bardziej trwałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo lub stal), które uosabiały potęgę uczucia. Współcześnie do ich wytworzenia używa się najczęściej platyny i złota, które są symbolem ufności wobec współmałżonka. Owszem, są one również w wielu przypadkach ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednakże w dalszym ciągu najczęściej nabywane są uniwersalne, gładkie pierścienie ze złota i delikatne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch odmian złota (np. różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, mają też często w swojej ofercie grawerowanie artystyczne. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki grawerując do nich datę ślubu, imię małżonka lub istotny dla młodej pary cytat.

Nasza siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]