Sztuka ludowa w naszych domach – drewniane anioły i szopki krakowskie

7 lutego 2021

Dzieła sporządzane przez polskich artystów regionalnych, nadzwyczaj wyraziste, ale też o całkiem nieskomplikowanym wyglądzie, od dziesięcioleci oczarowują odbiorców. Także dziś prawie każdy Polak ma w swoim posiadaniu jakąś figurkę z drewna, którą można zakwalifikować jako przykład sztuki ludowej.

Anioły drewniane – stróże domowych pieleszy

Rzeźba drewniana od wieków stanowiła znaczący element polskiej sztuki ludowej. Drewniane figurki związane były z reguły z kultem religijnym – w siołach oraz małych miasteczkach powstawały tysiące kapliczek, które miejscowi artyści wypełniali „świątkami”, innymi słowy figurami religijnymi wykonanymi z miękkiego, łatwego w obróbce drzewa. I chociaż teraz nieczęsto buduje się takie kapliczki, to drewniane anioły w takiej stylistyce są wykorzystywane jako dekoracja naszych mieszkań. Dlaczego jednak anioły? Ponieważ to symbol troski, dobra i ochrony. Taka figurka każdemu kojarzy się z protektorem rodziny. Anioły z drewna wyrzeźbione w stylu sztuki wiejskiej charakteryzują się wyrazistymi barwami, a dzięki manualnemu wykonaniu są unikalne. Nic więc dziwnego, iż stanowią one także jedną z najpopularniejszych pamiątek przywożonych z Polski przez przyjezdnych.

Szopki bożonarodzeniowe – od lat związane z miastem Kraków

Drugim reprezentantem polskiego rękodzielnictwa są szopki bożonarodzeniowe. Szopki są mocno związane z miastem Kraków i pobliskimi miejscowościami. Przygotowywane są z lekkich półproduktów, przeważnie z wielokolorowej folii aluminiowej oraz kartonu, a swoją budową przypominają charakterystyczne krakowskie budowle. Co roku w grudniu odbywa się konkurs szopek krakowskich, w którym partycypują liczni artyści parający się ich tworzeniem od pokoleń. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe występują w przeróżnych wymiarach. Te konkursowe mogą osiągać nawet parę metrów wysokości, lecz tak samo atrakcyjne są również niewielkie, kilkunastocentymetrowe szopki, które mieszkańcy Krakowa w okresie Bożego Narodzenia eksponują pod choinką.

Pochodzenie fotografii – szopki-anioly.pl