Sprawdź, gdzie kupić banknoty polskie kolekcjonerskie.
Kiedy mówimy o kolekcjonerstwie, najszybszym skojarzeniem obok zbierania militariów i znaczków jest kolekcjonowanie monet. Jednakże monety to nie jedyne środki pieniężne, które budzą zainteresowanie hobbystów. W połowie XX w. rozwinęła się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i pozostałych papierowych środków płatniczych.
Banknoty – od wieków wzbudzają podziw finezyjnym designem
Pierwowzory papierowych środków płatniczych powstały w Chinach, a nie jak myśli wiele osób – w Europie. Początkowa ich wersja, zbliżona w w swoim przeznaczeniu raczej do dzisiejszych weksli, pojawiła się w II w. p.n.e. podczas rządów Dynastii Han i sporządzona była ze skóry. Banknoty w formie w jakiej funkcjonują dzisiaj kształtowały się z kolei od VII do XII w. w czasie rządów Dynastii Tang oraz Dynastii Song. Służyły jako ułatwienie dla handlarzy, bo zwalniały ich od przymusu przemieszczania się na duże odległości z dodatkowym balastem w formie metalowych monet. Obywatele Europy po raz pierwszy dowiedzieli się o środkach pieniężnych z papieru z relacji znanych podróżników z XIII w., m.in. Wilhelm z Rubruk, lecz w państwach europejskich zaczęto ich używać powszechnie między XVII a XVIII w. Z biegiem lat tę metodę rozliczenia zobowiązań zaakceptowano na całym świecie. Dopiero w XXI w. gotówka jest wypierana przez coraz powszechniejszą bankowość elektroniczną. Być może bierze się coraz żywsze zamiłowanie do banknotów jako egzemplarzy kolekcjonerskich, bo nie tylko mają one wartość historyczną, lecz także artystyczną – od stuleci przecież wzbudzają podziw finezyjnym designem.
Banknoty kolekcjonerskie mają takie same zabezpieczenia jak banknoty obiegowe
Kolekcjonerzy banknotów, podobnie jak kolekcjonerzy monet, gromadzą na ogół banknoty obiegowe z rozmaitych stron świata. Są one bardzo łatwo dostępne, chociaż ich cena zdarza się znaczna – to w zależności od ich kondycji i daty druku. Odmienną kategorią banknotów są banknoty kolekcjonerskie, emitowane w niedużym nakładzie, zazwyczaj w związku z upamiętnieniem sławnych osób ze świata nauki, polityki oraz kultury bądź historycznych zdarzeń. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 i 50 zł wypuszcza Narodowy Bank Polski. Celebrują one m.in. 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej nominał 20 zł) czy 28. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Ojca Świętego (nominał 50 zł). Ciekawostką jest, iż poza olśniewającymi motywami graficznymi, banknoty kolekcjonerskie posiadają analogiczne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, przykładowo znaki wodne, nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby i recto-verso.
Nasza siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]