Oczyszczanie powietrza – usuń pył i wirusy z otoczenia

3 września 2020

Nawet rezydentom niedużych miejscowości doskwiera problem kiepskiej jakości powietrza. Powietrze w Polsce jest jednym z najmocniej zanieczyszczonych ze wszystkich państw Unii Europejskiej. Brak wytycznych dotyczących domowych instalacji grzewczych, jak również mandatów za palenie w kominkach szkodliwych surowców (jak np. produkty z plastiku czy gumy) i trwający przez wiele lat brak przepisów dotyczących instalacji grzewczych, wywołały wysokie zapylenie powietrza. Oddziałuje to negatywnie na zdrowie Polaków. Czy można w takim razie zadbać samodzielnie o oczyszczanie powietrza?

Oczyszczanie powietrza – odfiltruj cząstki pyłów zawieszonych

Kwestia oczyszczania powietrza to zagadnienie, które wszystkie państwa wysoko uprzemysłowione powinny jak najszybciej rozwiązać, jeśli troszczą się o dobry stan zdrowia swoich obywateli. Będzie to zapewne uciążliwy oraz długotrwały proces. Zamiast jednak wyczekiwać, aż poprawi się jakość powietrza, można już w tej chwili na własną rękę zadbać o jego oczyszczenie. Za sprawą domowych oczyszczaczy powietrza w paręnaście minut można skutecznie odfiltrować drobiny pyłu zawieszone w powietrzu (PM2,5 oraz PM10), a także większość mikroorganizmów i wirusów, powodujących nieraz poważne schorzenia. Plusy stosowania urządzenia do oczyszczania powietrza cenią sobie zwłaszcza osoby borykające się z uczuleniem bądź astmą, ale i ludzie zdrowi szybko poczują pozytywne oddziaływanie czystego powietrza.

Urządzenia do oczyszczania powietrza – jakie wybrać?

Osoby przebywające blisko często uczęszczanych dróg i obywatele silnie rozwiniętych terenów powinni posiadać oczyszczacze, które bez problemów uporają się z dużą zawartością pyłu w powietrzu. Chodzi tutaj głównie o przechwycenie drobinek pyłów zawieszonych, znanych jako PM10 i PM2.5. W toku oczyszczania powietrza sprzęt powinien także pozbyć się z niego nie tylko wirusów, zalążków grzybów oraz mikroorganizmów, ale także niebezpiecznego dla zdrowia formaldehydu, który jest obecny w naszych mieszkaniach w większej lub mniejszej kondensacji. Wybierając sprzęt do oczyszczania powietrza, należy zwrócić uwagę czy ma ono adekwatne atesty.