Obuwia sportowego nie zastąpisz zwykłymi butami

3 października 2021

Regularny jogging, ćwiczenia na siłowni czy uczestnictwo w grach zespołowych wymagają, żeby należycie zatroszczyć się o stopy. Tych czynności nie należy przez długi okres wykonywać w typowym obuwiu, toteż tak istotne jest noszenie butów sportowych.

Buty sportowe – nie tylko interesujące wzornictwo

Większość z nas kojarzy buty sportowe głównie z ciekawą estetyką oraz komfortem ich noszenia. Nie spostrzegamy ich szczególnych właściwości, jednak instynktowne odczuwamy, iż stopy czują się w nich lepiej. Z tej przyczyny obuwie sportowe nierzadko wykorzystujemy też w czasie pracy, szczególnie, jeśli wykonujemy zawód, w którym długo chodzi się bądź stoi – zauważamy je na stopach pielęgniarek, pracowników sklepów i profesorów. Lecz w przypadku sportowców zakładanie obuwia opracowanego do uprawiania danego sportu umożliwia im nie tylko uzyskanie lepszych rezultatów, ale też uchronienie się przed ewentualnymi kontuzjami. Spody butów do tenisa są dostosowane do prześlizgiwania się po gliniastej i trawiastej powierzchni kortów, buty dla biegaczy posiadają amortyzatory wstrząsów oddziałujących na kostkę i śródstopie podczas styczności z gruntem, korki do piłki nożnej dają zawodnikom przyczepność i umożliwiają momentalną zmianę pozycji zarówno na sztucznej, jak i naturalnej pokrywie boiska, tak samo jak obuwie do piłki ręcznej ułatwia poruszanie się po parkiecie. Obuwie sportowe jest zatem lokatą w lepsze rezultaty sportowe, ale i w zdrowie.

Nie zastępuj obuwia sportowego pospolitymi tenisówkami!

Jeżeli dla praktykowanej przez nas dyscypliny sportu produkuje się specjalne buty, nie warto zastępować ich prostymi trampkami. Nawet tak prosta czynność jak bieganie w niewłaściwych butach z marketu może prowadzić do urazów. Nie powinno się także oszczędzać na obuwiu sportowym – na ich wyższy koszt wpływają lata spędzone przez producentów nad obserwacją mechaniki konkretnego sportu i opracowanie technologii produkcji takiego obuwia. Obuwie uszkodzone bądź noszące widoczne ślady zużycia, rekomendujemy tak szybko jak to możliwe wymienić na nowe, bowiem na pewno nie spełnią ono już swoich zadań, co również może przyczynić się do urazów podczas ćwiczeń.

Nasza siedziba:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]