Łańcuchy samochodowe – zastosowanie

6 września 2019

Kup łańcuchy samochodowe

Łańcuchy samochodowe w dużej mierze zwiększają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest między innymi w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład w Polsce, Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech). Jak jednak modele łańcuchów samochodowych znajdziemy w sklepach?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy najczęściej mając na uwadze ich zastosowanie. Wyróżniamy modele wykonane z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach terenowych, dostawczych, osobowych i ciężarowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również przekrojem i grubością ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny), wzorem zaplotu oraz mocowaniem, które powinno być dostosowane do typu felgi. Rozmaite są też materiały, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Współcześnie producenci stosują najczęściej stal manganową bądź tytanową.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być źródłem sporego stresu. By go uniknąć, należy przećwiczyć tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Sama prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba wystrzegać się buksowania kół, przekraczania prędkości 50 km/h i jazdy po niezaśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów samochodowych, należy też koniecznie nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich eksploatacji.

Nasza siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]