Kolorowy zawrót głowy – wybierz idealny kolor rolety

26 sierpnia 2018

Przeszukując oferty producentów rolet, łatwo zauważysz, że sprzedawane są w kilkunastu wersjach kolorystycznych. Na jaki kolor się zdecydować? Jest garść reguł, wartych poznania przed zakupem nowej osłony na okna. Zainspiruj się naszym artykułem i wybierz dla siebie roletę w idealnym kolorze!

Który kolor rolet wybrać?

W temacie kolorów rolet funkcjonują 3 główne nurty: minimalizm, kontrast oraz dopełnienie. Minimalizm jest dedykowany fanom czystych, prostych pomieszczeń, z niewielką liczbą dekoracyjnych bibelotów i dodatków. Jesteś częścią tej grupy? Zdecyduj się na rolety w kolorze écru, szarym, beżowym albo piaskowym. Neutralna kolorystyka nie będzie się wyróżniać, a rolety będą tłem dla reszty dodatków w pomieszczeniu. Następny nurt to potęga kontrastu. Dla kolorów podstawowych: żółtego, czerwonego i niebieskiego przeciwstawne będą odpowiednio: fioletowy, zielony i pomarańczowy. Jeżeli masz ściany albo meble w kolorze niebieskim, to przeciwstawny im będzie najmocniej dodatek – na przykład rolety – w barwie pomarańczowej. Trzeci nurt to dopełnienie. Kolor rolety dobierz do głównej dla tego pomieszczenia barwy. Urządzasz salon w różnych odcieniach szarości? Wybierz zatem rolety tej samej barwie.

Wpływ barw na samopoczucie

Według ogólnej reguły oddziaływania kolorów na nasz samopoczucie, barwy zimne uspokajają, a ciepłe rozbudzają. Jaskrawy żółty pobudzi nasze twórcze myślenie – użyj tej barwy w swoim gabinecie albo pokoju dziecięcym. Zielony kolor to równoznacznik harmonii i odpoczynku – sprawdzi się w pokoju dziennym i tam, gdzie się relaksujesz. Wprost idealny do sypialni jest kojący kolor niebieski. Fascynuje Cię czerwień? Wystrzegaj się jej na sporych powierzchniach, bo jest zdolna wywołać agresję oraz potęgować napięcia i nerwowe sytuacje. Korzystaj z niej wyłącznie w niewielkich dodatkach – roleta w tym kolorze, ozdobne poduszki czy plakat na ścianie zupełnie wystarczą, żeby upiększyć wnętrze.