Kantar – co warto o nim wiedzieć?

10 października 2019

Jeśli chcesz zamówić kantar skórzany, powinieneś odwiedzić tę stronę

Kantar jest fragmentem uprzęży dla konia. Mylony bywa z uzdą, gdyż wyłączną różnicą pomiędzy tymi rozwiązaniami jest brak wędzidła – elementu umieszczanego w pysku umożliwiającego kierowanie poruszającym się zwierzęciem. Kantar to jeden z głównych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie bardzo sporadycznie się rozstają. W następstwie tego powinien on pasować do zarysu i rozmiaru głowy konia, jak również nie być powodem powstania obtarć. Jak zatem znaleźć właściwy kantar? Na które jego atrybuty powinno się zwrócić uwagę?

Kantar skórzany czy taśmowy – który wygodniejszy dla zwierzęcia?

Na rynku znajdziemy przeróżne warianty kantarów: podszywane, taśmowe, skórzane oraz sznurkowe. Te ostatnie, nazywane także halterami, są polecane ze względu na sporą kontrolę, którą jeździec za ich pośrednictwem sprawuje nad koniem. Dla zwierzęcia znacznie wygodniejszy jest natomiast kantar skórzany lub taśmowy. Dużo większą wygodę gwarantują kantary podszywane – np. sztucznym bądź naturalnym futrem, które da się odczepić celem wyczyszczenia. Taki kantar znakomicie zapobiega tworzeniu się obtarć, a zarazem pozwala uwiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas spacerów albo ćwiczeń.

Kantary – które dla kucy a które dla trakenów?

Produkowanych jest kilka rozmiarów kantarów dla koni. Najmniejszy to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym i źrebiętom. Kolejny to shetty (0), którego używają posiadacze koni szetlandzkich, a także pokaźniejszych źrebiąt. Kantar w rozmiarze pony (1) został natomiast opracowany dla kucy (np. connemara) i rocznych koni większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary o średnich wymiarach i są odpowiednie między innymi dla trakenów, koni półkrwi arabskiej, huculskich oraz holsztyńskich. Największy rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie czy perszeron) i dużych ras gorącokrwistych (na przykład kladrubskich).

Nasza siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]