Aspirator do nosa – poznaj działanie i główne cechy

6 grudnia 2018

Niedrożność nosa u małych dzieci to dość częsta, lecz kłopotliwa dolegliwość. Nasze pociechy nie mogą spokojnie spać ani jeść, gdy przeszkadza im zalegający katarek. Aspirator do nosa lub gruszka pomogą zwalczyć chorobę.

Aspirator do nosa – czy odciąganie kataru jest tak ważne?

Zalegający katar prowadzi do komplikacji, a po nadkażeniu bakteryjnym może rozwinąć się w groźniejszą chorobę. Nieusunięta wydzielina przesuwa się po ściance gardła powodując podrażnienie. Żółtozielony, bakteryjny katar jest niebezpieczny dla płuc i oskrzeli.

Jak odciągać wydzielinę aspirator do nosa czy gruszka?

Istnieje kilka urządzeń, które pomogą dziecku pozbyć się zalegającego kataru. Możemy skorzystać z tradycyjnej gruszki, wsuwanej do otworu nosowego, którą następnie uciskamy. Tworzące się podciśnienie zasysa katar do gruszki. Inną metodą jest odciągacz na wdech rodzica. Aktualnie sporą popularnością cieszy się natomiast skuteczny i bezpieczny aspirator do odkurzacza.

Odciągacz do nosa podłączany do odkurzacza

Takie rozwiązanie może wywoływać zdziwienie u większości rodziców. Tymczasem jest to znacznie wydajniejsza metoda niż ustny aspirator czy gruszka, a wszystko dzięki zastosowaniu jednostajnej siły ssącej. Jeden z najpopularniejszych modeli, aspirator Katarek, pasuje do prawie wszystkich odkurzaczy o sile ssącej 800–1800W. Warto pamiętać, że Katarek do odkurzacza, tak jak i inne odciągacze, należy stosować dopiero po rozrzedzeniu flegmy roztworem soli 0,9%. Po odciągnięciu kataru powinniśmy zatroszczyć się o nawilżenie błony śluzowej nosa uszkodzonej przez wydzielinę . Katarek do odkurzacza występuje w 3 wariantach: Katarek Standard (koszt ok: 45 zł), Plus (55 zł) i Complete (60 zł).