Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – pomyśl o użytkowniku!

11 stycznia 2020

Powszechność urządzeń mobilnych sprawia, że webmasterzy znacznie chętniej przygotowują mobilne wersje stron. Jest to niezwykle ważne z powodu zwiększonego ruchu w Internecie pochodzącego właśnie z urządzeń mobilnych. Zasada jest jedna: jeżeli chcesz mieć więcej użytkowników musisz stworzyć im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojej strony. Dlatego właśnie konieczna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Jak przeprowadzić optymalizację dla urządzeń mobilnych?

Istnieją czynniki, o których musimy pamiętać, projektując naszą stronę. Jeśli chcemy zastosować zasadę „mobile friendly”, która ma wpływ na to, czy nasza strona jest przyjazna dla osób korzystających z urządzeń mobilnych, co najważniejsze trzeba zadbać o to, aby strona otwierała się prawidłowo na ekranach o różnej rozdzielczości. Warto także zagwarantować jak najszybsze wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów czy z tabletów zależy przecież przede wszystkim na szybkim dostępie do informacji. Kolejnym podstawowym, ale niesamowicie ważnym elementem, jest przejrzystość. Tworząc stronę z myślą o urządzeniach przenośnych powinniśmy zadbać o odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz ich prawidłowe rozmieszczenie. Przydatne jest również korzystanie z informacji o miejscu, w którym znajduje się użytkownik. Niech nasz portal wyświetla dodatkowe notyfikacje o tym, co znajduje się w pobliżu użytkownika.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – użyj Responsive Web Design

Zastosowanie wyżej wymienionych zasad z pewnością przełoży się na realny ruch na optymalizowanej stronie. Osiągnąć to można na kilka sposobów. Możemy stworzyć swoją stronę w oparciu o RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie proponowane przez Google. W niektórych przypadkach nie możemy zachować pełnej responsywności. Wtedy warto pomyśleć o stworzeniu oddzielnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście mniej wygodne, ponieważ wymaga wykorzystania dodatkowego adresu URL. Jeżeli nasza strona zaprojektowana jest np. na WordPressie, można po prostu skorzystać z odpowiednich wtyczek, które zapewnią responsywność strony. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w dzisiejszych czasach niezbędny element projektowania stron.