Złote monety bulionowe – zalety tej formy inwestycji

26 października 2023

Dowiedz się więcej o złotych monetach na goldbroker.pl/zlote-monety-bulionowe/.

Osoby decydujące się na inwestycję w złoto mogą robić to na wiele sposobów: gromadzić biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje podmiotów związanych z rynkiem kruszców bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w sektory gospodarki związane z tym metalem szlachetnym. Kolejną strategią jest kupno złota inwestycyjnego, które dostępne jest nie tylko w formie sztabek, lecz także monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – wybijane w celu lokowania w nich środków finansowych

Monety ze złota kojarzą się przede wszystkim z monetami kolekcjonerskimi, aczkolwiek monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to złote czy z pozostałych metali szlachetnych, odróżniają się od nich w wielu aspektach. Co najważniejsze monety bulionowe są wybijane celem lokowania w nich środków finansowych, z tego zatem powodu ich nakład w danym roku nie jest limitowany, a poniekąd determinowany przez zapotrzebowanie rynku. Monety bulionowe nie są emitowane w kolekcjach tematycznych lub w nawiązaniu do ważnych rocznic, toteż ich design bardzo rzadko podlega „odświeżeniu”. Na ogół złote monety bulionowe bite przez konkretną mennicę różnią się od siebie tylko rocznikiem emisji. Trzeba podkreślić, iż wiele monet bulionowych, mimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie posiada przypisanego nominału wyrażonego w walucie, a ich faktyczną wartość wyznacza ciężar oraz czystość użytego do ich wybicia kruszcu. Atutem monet bulionowych jest to, iż są popularne w każdym zakątku globu, a ich ewentualna odsprzedaż jest prostsza aniżeli miejscowych monet kolekcjonerskich.

Złoto bulionowe – jakie monety zamówimy w polskich sklepach?

Popularne pośród inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 oz, jakkolwiek mennice wypuszczają również monety o nominale 1/4 czy 1/50 oz złota. Trzeba wiedzieć, że monety bulionowe bite są zwykle z 24 karatowego złota, a więc .999, lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle albo Krugerrand z Południowej Afryki emitowane są 22 karatowego złota. Gdy monety bulionowe zawierają domieszkę miedzi, ma to najczęściej na celu zwiększenie twardości monety i w konsekwencji zredukowanie ryzyka jej zniszczenia. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są opisane informuje o ilości czystego złota, które zużyto do ich wybicia.

W ofercie rodzimych dostawców złotych monet bulionowych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez trudu natrafią na najpopularniejsze z nich, czyli brytyjską Britannię, chińską Pandę czy wymienione wcześniej Krugerrandy.

Nasza siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]