Zakup sztabek srebra – alternatywa inwestycji w złoto

29 sierpnia 2021

Więcej informacji o sztabkach srebra.

Powszechnie uważa się, iż inwestowanie w metale szlachetne jest doskonałą metodą na lokowanie pieniędzy, która z czasem zapewnia namacalny dochód. Najpopularniejszym aktualnie kruszcem inwestycyjnym jest bezsprzecznie złoto, jakkolwiek w ostatnich latach srebro przestało być traktowane wyłącznie jako metal przemysłowy i znów jest modne wśród coraz większego kręgu inwestorów, zarówno tych ze skromniejszym, jak i sporym potencjałem finansowym.

Czy warto lokować finanse w sztabki srebra?

Złoto występuje w naturze 17-krotnie rzadziej od srebra, należy natomiast zaznaczyć, że cena rynkowa srebra w stosunku do ceny złota nie odzwierciedla tej proporcji i wciąż jest dostrzegalnie niższa. Zakup srebra jest jednak znakomitą propozycją dla inwestorów, którzy chcą zróżnicować swój portfel, a którzy nie mają finansów umożliwiających zakup dużych ilości złota. Wypada jednakże wiedzieć, że z uwagi na swoje cechy, srebro jest w szerokim zakresie wykorzystywane w rozmaitych branżach przemysłu co skutkuje tym, że jego wartość jest bardziej czuła na kłopoty pojawiające się w gospodarce światowej. Łatwo to skądinąd zobaczyć przeglądając wykres jego wartości z ostatnich 3 dekad. Z tej też przyczyny lokata środków w srebro łączy się z większym ryzykiem niepowodzenia, dlatego polecana jest osobom świadomym prognozowanej i aktualnej sytuacji na rynku kruszców. Można jednak przypuszczać, iż popyt na srebro w dalszym ciągu będzie wyglądał podobnie, a wraz z postępującym rozwojem elektroniki, fotowoltaiki i medycyny, w których srebro jest na co dzień używane, jak również niesłabnącej popularności srebrnej biżuterii, prawdopodobnie jego cena będzie systematycznie rosnąć.

Czy przeciętnego Polaka stać na sztabki srebra?

Podobnie jak złoto, sztabki srebra odlewane jest w rozmaitych wagach, co pomaga skonstruowanie portfela, pozwalającego odsprzedaż w zależności od potrzeb dużych lub małych jego ilości. Te najdrobniejsze, a wobec tego także w zasięgu finansowym przeciętnego Polaka, to sztabki o wadze 50 g i 100 g oraz uncji trojańskiej(31,1 g). Niewątpliwie, jeśli zamówimy sztabkę o większej wadze, to zapłacimy za srebro taniej, wypada jednakże pamiętać, że nie da się podzielić sztabki i w przypadku konieczności jej odsprzedaży trzeba znaleźć kogoś, kto weźmie ją w całości. Dlatego jeśli sztabki srebra mają być także asekuracją na “czarną godzinę”, warto rozważyć kupno sztabek o różnych ciężarach, żeby móc w przyszłości sprzedać tylko tyle srebra, ile rzeczywiście musimy. Drugą opcją jest także inwestycja w odpowiednio droższy srebrny combibar, czyli scalone 1-gramowe sztabki srebra, które daje się swobodnie rozdzielić. Wadą kupna srebra, czy to w monetach bulionowych czy w sztabkach jest to, iż – w odróżnieniu od złota – jego kupno oraz sprzedaż obciążone są VAT-em.

Nasza siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]