Podstawowe informacje o systemie bankowy SWIFT

11 kwietnia 2022

Zobacz więcej szczegółów o systemie SWIFT na https://bit.ly/3wINpbI.

Pomimo, że właściwie codziennie korzystamy z usług bankowych, sporo osób po raz pierwszy usłyszało o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście nałożenia sankcji w stosunku do Rosji jako odpowiedź świata na konflikt na Ukrainie. Ale system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i jest jednym z fundamentów efektywnego funkcjonowania światowego rynku finansów.

System SWIFT nie jest jedyny

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast ten skrót stosuje się do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno o wiele bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, lecz nie jedyny stosowany obecnie system tego rodzaju. Poza nim m.in. w Naszym kraju korzysta się również z systemów: Express Elixir, SEPA oraz SORBNET.Na świecie działają także różnorodne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia między bankami na obszarze jednego kraju.

Co jest zatem głównym atutem systemu SWIFT? Używany jest niemal we wszystkich krajach świata, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekroczyła już 11 tysięcy, ale także giełdy, domy maklerskie i masa innych instytucji finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi otrzymać unikatowy kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Możliwe jest również przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod ma 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC największych polskich banków

Nawet jeżeli jedynie okazjonalnie korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć jak szybko znaleźć takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT największych banków, obecnych w Naszym kraju.

– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]