Myślisz o inwestowaniu? Rozważ zakup sztabek złota

25 listopada 2023

Przetrzymywanie pieniędzy na lokacie czy po prostu odkładanie ich na koncie nie jest już tak dochodowe jak kilkanaście lat temu. Niezbyt wysokie oprocentowanie oferowane przez instytucje bankowe, ale także i większe zrozumienie, że nie inwestowany kapitał nie zarabia sprawiły, iż szukamy metod, które pomogą naszym oszczędnościom zapewniać z czasem poboczny zysk. Obok kupowania udziałów funduszy inwestycyjnych, obligacji państwowych czy akcji, coraz większe grono zwolenników zdobywają metale inwestycyjne, a szczególnie – sztabki złota.

Złoto w sztabkach – dlaczego zainteresowanie tym kruszcem pozostaje wysokie?

Od razu wypada stanowczo podkreślić, iż lokata środków w złoto w sztabkach to inwestycja na wiele lat. Złoto najczęściej nie ulega większym i mniejszym kryzysom dostrzeganym w gospodarce, a wręcz destabilizacja ekonomiczna oraz polityczna nierzadko podwyższa jego cenę. Owszem, można odnotować wahania w jego wartości, jednakże studiując jej historyczny wykres bez trudu daje się zobaczyć, że z biegiem idzie ona w górę. Co jest tego przyczyną? Od kilkuset lat ilość tego kruszcu w aktywnym obiegu pozostaje praktycznie bez zmian. Kiedyś służył on jako uniwersalny środek płatniczy, współcześnie jest szeroko stosowany w elektronice, przemyśle chemicznym czy medycynie oraz – w dalszym ciągu na potężną skalę – w sztuce i złotnictwie. Mimo, iż pozyskiwanie złota trwa nieustannie i w teorii powinno go przybywać, odzyskiwanie tego kruszcu zastosowanego między innymi podczas produkcji urządzeń elektronicznych (jak kable USB czy też radia CB) jest w wielu przypadkach nieopłacalny, skutkiem tego popyt na złoto trzyma się wysokim poziomie i prognozuje się, że w najbliższych dziesięcioleciach trend ten raczej nie ulegnie zmianie.

Złote sztabki – wytwarzane w różnorodnych rozmiarach

Słuchając o lokacie oszczędności w sztaby złota gros inwestorów z miejsca pomyśli, iż to nie dla nich, z powodu duży koszt. Jednakże sztabki złota odlewa się w rozmaitych wagach, dlatego w zasadzie każdy może pozwolić sobie na lokatę pewnej części oszczędności w ten szlachetny metal. Złoto można zakupić już w sztabkach o wadze 5 g, 2 g, a nawet 1 g. Takie niewielkie sztabki są także idealne jako upominek. Zamożniejsi inwestorzy, posiadający większe fundusze często zamawiają się na większe sztaby złota o wadze 20 g, 250 g, a nawet 1 kg. Wypada jednakże wiedzieć o dwóch kwestiach. Po pierwsze, wybierając cięższą sztabkę kupujemy złoto po zauważalnie niższej cenie. Po drugie, nie można podzielić odlanej sztabki przy ewentualnej odsprzedaży.. Dlatego warto kupować sztabki złota o rozmaitym ciężarze albo zdecydować się na zakup tzw. combibarów, które są od razu rozparcelowane na drobne sztabki o wadze 1 g.

Nasza siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]