Krajowy System e-Faktur – podstawowe informacje

4 sierpnia 2023

Uzupełnij swoją wiedzę o Krajowym Systemie e-Faktur.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w październiku 2021 r., lecz ostatecznie biznesmeni na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać trochę dłużej. Projekt ruszył z początkiem 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest opcjonalne, począwszy od roku 2023 stanie się to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla właścicieli firm zwolnionych z tego podatku.

Faktury ustrukturyzowane – jednakowy format dokumentów

Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który ma ściśle określoną strukturę danych zapisanych z wykorzystaniem znaczników XML. Kodowanie XML właściwie mało co mówi osobie, która nie umie go rozszyfrować, lecz dla przystosowanego programu do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego rodzaju jest całkowicie czytelny. Dzięki temu, że faktury mają ujednoliconą strukturę obojętnie jakich aplikacji księgowych użyją obie strony transakcji, informacje zawarte w fakturze ustrukturyzowanej zostaną odczytane jednakowo. Jest to znacząca zmiana na lepsze szczególnie dla biur rachunkowych, które dotąd na co dzień mają do czynienia z przypadkami nieprawidłowego odczytywania przez oprogramowanie księgowe informacji z faktur przekazywanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej lub pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana całkiem eliminuje możliwość błędu przy przenoszeniu danych z faktury przez człowieka, jak również nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Krajowy System e-Faktur – przedsiębiorcy wiele na tym zyskają

Każdy właściciel firmy z początkiem stycznia 2021 r. może wystawić oraz odebrać faktury ustrukturyzowane korzystając z Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą zyskują m.in. większe bezpieczeństwo rozliczeń, ponieważ mogą być pewni, iż nie zgubią faktury (system przechowuje informacje o dokumentach przez dekadę), są zwolnieni z wymogu przesyłania pliku JPK_FA, jak również szybciej otrzymają zwrot VAT. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów dostaje instrument, który pozwala na dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli w większym stopniu przeciwdziała nieprawidłowościom w sferze podatku akcyzowego, od towarów i usług oraz dochodowego. Co istotne, nieodzowność stosowania KSeF nie równa się zakazowi używania zewnętrznego oprogramowania do księgowania, lecz musi ono być zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]