Ile kosztuje wesele?

15 lipca 2022

Planowanie wesele jest ogromnym wyzwaniem, nie tylko pod względem organizacyjnym, ale również finansowym. Pieniądze to temat kontrowersyjny, jednak w tym przypadku nieunikniony. I chociaż ostatecznie wszystko zależy od liczby zaproszonych gości, to można określić orientacyjne „widełki” cenowe poszczególnych usług. Ile kosztuje wesele? Na jakie wydatki musimy się przygotować, organizując przyjęcie?

Wesele – koszt sali

Najwięcej środków z budżetu przeznaczonego na ślub i wesele wydamy na wynajęcie sali. Z reguły ceny za „talerzyk” zaczynają się od 200-250 zł, a zatem inny będzie koszt wesela na 50 osób, a inny, gdy zaprosimy 150 gości. Oczywiście można też spotkać się z wyższymi cenami – wszystko zależy od weselnego menu oraz obiektu, w którym organizujemy przyjęcie (sala weselna, pałac, hotel, restauracja, a może wesele w namiocie). Koszt może też uwzględniać tzw. korkowe, czyli opłatę za możliwość wniesienia własnego alkoholu. Z reguły trzeba wtedy doliczyć ok. 10 zł od osoby. Ile w takim razie szacunkowo kosztuje wynajęcie sali?

  • wesele na 30 osób – koszt niewielkiego, kameralnego wesela dla najbliższej rodziny i przyjaciół może oscylować w granicy 6000-7500 zł. Tyle trzeba zapłacić, uwzględniając cenę samych „talerzyków”.
  • wesele na 50 osób – koszt sali zaczyna się z reguły od 10 tys. – 12,5 tys. zł. Im bardziej urozmaicone menu, tym wyższa cena za osobę, a tym samym koszt przyjęcia.
  • wesele na 100 osób – koszt wesela na 100 osób może zaczynać się od 20-25 tys. zł – i to w tej skromniejszej wersji. Górne widełki cenowe są tak naprawdę nieograniczone.

Stylizacje ślubne

Omawiając koszt wesela, nie sposób pominąć strojów – sukni ślubnej, garnituru oraz dodatków. W przypadku stylizacji Panny Młodej koszt może wynieść 5-10 tys. zł. Należy oczywiście uwzględnić suknię, kreację na poprawiny, ale także obuwie, welon, bieliznę oraz biżuterię. Panowie mają mniej dylematów związanych z ubiorem na wesele, a koszt ich stylizacji jest niższy – to wydatek rzędu ok. 2-3 tys. zł.

Dekoracje sali

Żywe kwiaty, ozdobne wazony, świeczniki, balonowe girlandy, personalizowane tablice powitalne, zawieszki na krzesła – to tylko niektóre elementy, jakie można uwzględnić przy planowaniu wystroju sali. Sam koszt kwiatów na wesele to 150-200 zł za kompozycję na jednym stole, a jeśli do tego dodamy inne dekoracje, może wyjść nawet kilka tysięcy zł.

Tort – ile kosztuje?

Nie wyobrażamy sobie udanego wesela bez tortu, którym nomen omen świeżo upieczeni małżonkowie częstują swoich gości. To także spory wydatek – piętrowy, spersonalizowany tort może kosztować nawet 1000 zł. Do tego należy doliczyć inne słodkie wypieki. Koszt ciasta na wesele 100 osób może wynieść 1500-2000 zł.

Koszt organizacji wesela – usługi dodatkowe

Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę, szacując koszty wesela? Oczywiście muzykę, a także fotografa i ewentualnie wynajęcie samochodu.

Wynajęcie samochodu

Koszt wynajęcia auta będzie zależał od rodzaju pojazdu – czy będzie to luksusowa limuzyna, zabytkowa Warszawa czy efektowny samochód sportowy. Ceny zaczynają się od 300 zł za dzień.

Koszt zespołu na wesele

Trudno jednoznacznie określić koszt oprawy muzycznej na weselu – inną cenę zaproponuje zespół specjalizujący się w muzyce popularnej i disco polo, a inną band grający jazzowe klasyki. Ceny zaczynają się od 4000-5000 zł. To sporo, jednak muzyka grana na żywo gwarantuje wspaniałą atmosferę, warto zatem zainwestować w zespół.

Koszt DJ-a na wesele

Nieco tańszym rozwiązaniem jest DJ, którego repertuar jest nieograniczony – może serwować zarówno najnowsze hity, jak i kultowe klasyki. Za usługi DJ-a trzeba zapłacić od 2500 zł w górę.

Koszt fotografa na wesele

Ślubne fotografie to cenna pamiątka, a zatem nie należy oszczędzać na usługach fotografa, który wykona zdjęcia w kościele i na przyjęciu. Ceny zaczynają się od 2500 zł, jednak bardziej doświadczeni wykonawcy, którzy dysponują profesjonalnym sprzętem i mają bogate portfolio zrealizowanych prac, żądają 4000-5000 zł. W ślubnym budżecie warto też uwzględnić kamerzystę, który wykona krótki, dynamiczny teledysk z wesela – to dodatkowe 2000-3000 zł. Z kolei koszt fotobudki na wesele może wynieść od 500 do 1000 zł za 2 godziny.

Źródło tekstu: https://palacradziwillow.pl/blog/ile-kosztuje-wesele/