Wybór właściwego kierunku studiów to dylemat, przed którym rok w rok staje dziesiątki tysięcy młodych ludzi. W wielu przypadkach wybór ten determinuje rozwój przyszłej kariery. We wrześniu rozpoczęły się kolejne tury rekrutacji na studia. Sprawdziliśmy zatem, które kierunki studiów są najbardziej oblegane.
Studia popularne pośród maturzystów
W top 10 najpopularniejszych kierunków studiów niezmiennie na pierwszym miejscu pojawia się informatyka. Przyszli studenci zainteresowani komputerami często decydują się również na studia o podobnym charakterze, które posiadają olbrzymi potencjał rozwoju. Są to naturalnie automatyka i robotyka, które nie są może kierunkami nowymi, jednakże dopiero wraz z postępem technologicznym przestały być uważane, za studia dla pasjonatów. W przypadku studiów licencjackich, maturzyści wybierają przede wszystkim zarządzanie oraz psychologię. Kolejno w zestawieniach pojawiają się prawo i administracja, kierunki ekonomiczne (np. rachunkowość i finanse), wszelkie filologie (zwłaszcza angielska) czy budownictwo.
Najwięcej kandydatów na miejsce znajdziemy na kierunkach z obszaru matematyki, a także orientalistyki (japonistyka i sinologia). Ciężko dostać się również na wydziały związane z filmem i teatrem, kreowaniem wizerunku czy wzornictwem. Trzeba zaakcentować, iż wysoka liczba kandydatów na wybrany kierunek studiów jest zależna nie tylko od jego popularności. Wielu maturzystów ubiega się przecież o przyjęcie nawet na parę kierunków równolegle.
Jak wybrać odpowiedni dla nas kierunek studiów?
Rozmyślając o wyborze kierunku studiów trzeba rozważyć własne zainteresowania, ale również ewentualny popyt na rynku pracy. Należy aczkolwiek pamiętać, że konkretny kierunek nie musi przesądzać przyszłej kariery. Absolwenci studiów pierwszego i drugiego stopnia mogą swobodnie poszerzać swoje umiejętności na studiach podyplomowych. Są one tworzone na większości uniwersytetów i akademii i zazwyczaj nie ma warunku ukończenia studiów kierunkowych, żeby w nich uczestniczyć. Wystarczy dysponować tytułem inżyniera, magistra lub licencjata.
Młody człowieku, zapamiętaj! Czas spędzony na uczelni to okres, kiedy można również dodatkowo rozwijać swoje kwalifikacje np. poprzez pracę w wolontariatach czy stowarzyszeniach uczelnianych. Powinno się zagospodarować te lata jak najlepiej.