Jak robi się topaz mistyczny?

4 stycznia 2019

Jeśli szukasz topazu mistycznego, powinieneś odwiedzić tę stronę

Niepowtarzalny blask oraz nietypowy, jak na topaz, odcień to najistotniejsze właściwości topazu mistycznego, od lat cieszącego się ogromnym zainteresowaniem miłośników biżuterii. Mimo że na pierwszy rzut oka możnaby błędnie stwierdzić, iż to odmienny kamień, topaz mistyczny jest w rzeczywistości zwykłym topazem. Jego oryginalne właściwości są skutkiem specjalnej techniki produkcji – prawdziwy topaz jest w jej toku wystawiany na działanie wysokiej temperatury oraz powlekany niezauważalną warstwą metalu szlachetnego. To z tego względu topaz mistyczny prezentuje się tak niesamowicie.

Barwy topazu mistycznego

Kolory, jakie przybiera topaz mistyczny zależne są przede wszystkim od metalu, z jakim jest połączony. Szczególnie często spotykany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom sprawia natomiast, iż kamień przybiera purpurowy kolor, błękitny zaś jest skutkiem podgrzania kamienia bez żadnych domieszek. Najlepsze efekty daje stosowanie czystego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Brazylii oraz na Syberii.

Przykłady użycia topazu mistycznego

Jak już wspomnieliśmy, wspaniałe zalety topazu mistycznego są wysoko doceniane przez jubilerów. Często używają go zatem do produkcji naszyjników, pierścionków i pozostałych ozdób. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana nie tylko do wieczorowych strojów – świetnie prezentuje się również na co dzień. Ważna jest także mnogość barw, sprawiająca, że prościej możemy wybrać ozdoby do swojego stroju.