W jakich wnętrzach sprawdzą się drzwi drewniane?

1 sierpnia 2018

Choć na rynku kupimy mnóstwo drzwi wyprodukowanych z najróżniejszych materiałów (między innymi z metalu oraz tworzyw syntetycznych), to największym uznaniem wytwórców i klientów cieszą się nadal drzwi drewniane. Oczywiście nie może to dziwić, bowiem ich wszystkie zalety sprawiają, że okażą się świetnym wyjściem zarówno tam, gdzie liczy się funkcjonalność, jak i w pomieszczeniach, gdzie istotniejsze są walory estetyczne. Odpowiednio wyprodukowane drzwi drewniane są wszak solidne oraz świetnie się prezentują, zaś ich użytkowanie nie przysporzy najmniejszych trudności. Jak jednak robione są drzwi drewniane? O czym pamiętać przy ich zakupie?

Produkcja drzwi drewnianych

Do wyrobu drzwi mogą być stosowane różne rodzaje drewna. Zwykle jednak wybierane jest drewno sosnowe, bo jest stosunkowo wytrzymałe, zaś ponadto niedrogie, niezbyt ciężkie i niesprawiające problemów przy przygotowaniu. Oprócz tego wykorzystywane są zwłaszcza pozostałe drewna europejskie – między innymi dąb oraz buk. Wygląd drewna z sosny nie nadaje się niestety do wszystkich wnętrz – dlatego drzwi drewniane obkładane są obłogami z różnych gatunków, tak tych ze Starego Kontynentu, jak i z innych części świata. Decydują one jaki będzie wizerunek danego egzemplarza oraz umożliwiają dostosowanie go do dowolnych szaf czy dekoracji.

Różnorodność drzwi drewnianych

Drzwi drewniane są nierzadko kupowane również z uwagi na fakt, iż (w odróżnieniu od drzwi wyprodukowanych z materiałów syntetycznych) mogą być wykorzystywane również w klasycznie urządzonych wnętrzach i podczas renowacji budynków dodanych na listę zabytków. Dla wielu klientów bardzo ważne będzie również to, że drzwi drewniane można wyprodukować w myśl wytycznych nabywcy, dopasowując je do jego gustów i wymagań przestrzennych lokalu – a to będzie oczywiście nieosiągalne dla modeli z metalu lub z coraz bardziej lubianych tworzyw sztucznych.