Płytki elewacyjne – ozdób nimi pokój lub elewację budynku

29 stycznia 2019

Klinkierem określamy rodzaj cegły dekoracyjnej, którą można umieścić zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Jakie są jego główne właściwości i dlaczego jest współcześnie tak chętnie stosowana w pracach budowlanych?

Jakie atuty ma klinkier elewacyjny?

Klinkier to nic innego jak wypalane w wysokich temperaturach płytki ceglane, które charakteryzują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Płytki z cegły od wielu dekad wykorzystuje się jako element wykończenia domów oraz mieszkań – mogą być użyte m.in. jako płytki elewacyjne wewnętrzne czy cegła na komin. Cegła ozdobna jest używana także na podokienniki, cokoły, naroża oraz pozostałe części budynków i znakomicie zdaje egzamin zarówno w przypadku budynków wzniesionych w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu.
Elewacja klinkierowa wygląda bardzo elegancko i nie jest podatna na negatywne czynniki z zewnątrz – niską temperaturę, promieniowanie słoneczne, śnieg czy deszcz. Klinkier elewacyjny pozostaje więc wiele lat w idealnym stanie. Wykonane z klinkieru płytki ścienne mają również inne atuty – zastosowanie naturalnego surowca sprawia, iż są one antyalergiczne i niepodatne na działanie grzybów.

Płytki klinkierowe wewnętrzne oraz elewacja z klinkieru

Cegła ozdobna zastosowana na ścianę zewnętrzną domu nada budynkowi wyjątkowego charakteru i odróżni go od innych. Natomiast klinkier jako elewacja wewnętrzna wyeksponuje styl, w jakim utrzymane są pokoje – świetnie nada się do wnętrz inspirowanych przestrzenią industrialnego loftu. Dobrej jakości płytki z cegły można nabyć w licznych sklepach z materiałami budowlanymi – zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.