Orynnowanie dachu – ochrona przed zalegającą wodą

2 kwietnia 2024

Rynny PCV znajdziesz na regamet.pl/akcesoria-dachowe/.

Systemy dachowe składają się z szeregu modułów. Pośród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich trwałości i komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na skuteczne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu problemów związanych z jej gromadzeniem się. Nie powinniśmy zatem bagatelizować wyboru prawidłowych modułów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie niełatwe i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz kwalifikacji – podobnie jak zakładanie systemów rynnowych. Co w związku z tym powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich modułów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Systemy rynnowe – z jakich części są tworzone?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z szeregu mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z rozmaitego przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka opadająca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz moduły znajdujące się na poziomie gruntu lub pod nim, których zadaniem jest odprowadzenie wody do systemu ścieków. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na kątach dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie rozmaitych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a następnie do kanalizacji.

Rynny plastikowe, metalowe czy PCV – co zamontować?

W asortymencie sklepów budowlanych dostępne są systemy rynnowe wyprodukowane z różnych materiałów – głównie z metalu czy też tworzyw sztucznych. Które z nich będą najlepsze? To zależy od rodzaju obiektu budowlanego oraz tego, jak bardzo jest on wystawiony na działanie opadów atmosferycznych. Decyzję o doborze konkretnego systemu rynien należy zatem skonsultować z fachowcem.

Nasza siedziba:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08