Niezbędne elementy budowlane – szalunki

3 czerwca 2020

Zobacz, gdzie zamówić szalunki stropowe

Szalunki, nazywane także deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające stawianie ścian budynków. Zwykle wykorzystuje się je podczas wylewania murów z betonu – wówczas są one konieczne do tego, aby należycie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Poza tym szalunki wykorzystuje się także w czasie stawiania budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia przygotowanie otworów na drzwi, bramy i okna. W tym wpisie objaśniamy, z czego robi się współczesne szalunki i gdzie mogą zdobyć je inwestorzy.

Rodzaje szalunków

Najdłużej znanym typem szalunków jest konstrukcja utworzona z drewnianych desek albo mocnych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po rozebraniu może być użytkowana powtórnie. Demontaż takich szalunków jest jednak pracochłonny – większa część wykonawców oraz inwestorów wybiera więc zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do błyskawicznego i nieskomplikowanego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki mogą być wyprodukowane z metalu, drewna lub sklejki, jak również zestawiać dwa albo trzy surowce. Zazwyczaj jednak wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a strukturę łączą głowice ze aluminium lub stali, narożniki, łączniki i belki.

Wypożyczenie szalunków – dla kogo?

Firmy na co dzień zajmujące się pracami budowlanymi mają własne szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku ekip, które zazwyczaj oferują odmienne usługi i inwestorów, którzy zamierzają zamierzających wznieść pojedynczy obiekt. Zakup wszystkich elementów koniecznych do wykonania szalunku nie byłby opłacalny . Znacznie lepszym wyjściem będzie wynajęcie szalunków.

Nasza siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]