Jakie jest zastosowanie szalunków?

31 grudnia 2018

Na abcszalunki.pl zamówisz produkty Enco

Szalunki to to forma tymczasowa, którą w przeważającej liczbie przypadków wykonuje się z desek. Może ona być zrobiona też z drewnianych płyt, które wykonane zostały z drewna odznaczającego się słabszą jakością. Nie brak jest firm, które decydują się na zrobienie szalunku z elementów metalowych, ale tego typu postępowanie nie jest zbyt rozpowszechnione. Deskowanie – bo dokładnie tak również określa się szalunki – powoduje, że mieszanka, która została wylana, uzyskuje oczekiwany kształt. Szalunki usuwa się po zastygnięciu mieszanki. Dzięki szalunkom można także efektywnie podtrzymać zbrojenie, które zostało wykonane aż do momentu, gdy wylana mieszanka odpowiednio zastygnie.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszystkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu robi się na budowie w specjalnych formach, którymi są właśnie szalunki. W pierwszym etapie prac konieczne jest zrobienie szalunku, który następnie zostaje zalany właściwie dobraną mieszanką betonu. W niektórych przypadkach niezbędne jest użycie zbrojenia. Wykonuje się je przed wylaniem betonowej mieszanki. Szalunki usuwane są dopiero wtedy, kiedy mieszanka mocno zastygnie. Na ogół niezbędne jest do tego od około dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki wykonuje się chociażby w przypadku fundamentów, betonowych cokołów ogrodzeń oraz stropów z żelbetonu. Cechują się jak widać naprawdę dużym zastosowaniem, a budowa bez ich wykorzystania nie przebiegałaby tak sprawnie.

Szalunki – jakie moduły potrzebne są do wykonania szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Wymagane są również specjalne podpory oraz dźwigary. Często zdarza się, że małe przedsiębiorstwa budowlane nie posiadają własnego systemu szalunkowego. Wówczas wyjściem jest skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który oferują firmy specjalizujące się w dostarczaniu zakładom budowlanym dźwigarów, mocowań oraz sklejki.

Nasza siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]